Szukaj

Zatrzymano sprawcę ataku na meczet w Kanadzie. Wiadomo, kim jest [FOTO]

30-01-2017 20:56
Alexandre Bissonnette, zamachowiec z Kanady Facebook
Podziel się

W związku z niedzielnym zamachem na meczet w Quebec (Kanada), w których śmierć poniosło sześć osób, aresztowano dwóch mężczyzn. Jeden z nich został uznany za świadka i wypuszczony. Drugi sam zadzwonił i przyznał się do przeprowadzenia ataku.

Zatrzymani dzisiaj mężczyźni to Kanadyjczyk pochodzenia francuskiego Alexandre Bissonnette i Marokańczyk Mohamed Khadir. Pierwszy z nich, który sam zadzwonił na policję, uważany jest za sprawcę ataku. Drugi, którego aresztowano w pobliżu meczetu, został uznany za świadka.

Alexandre'a Bissonnette'a 20 minut po strzelaninie zadzwonił na numer alarmowy, przyznając się do ataku. Mężczyzna powiedział, że „czuje się źle” po tym co zrobił, groził też, że odbierze sobie życie – podało francuskojęzyczne „Le Soleil”.

Koniecznie przeczytaj: Zamachowiec spod Luwru to Egipcjanin. Przyjechał do Francji jako turysta

Czytaj też: Strzelanina w meczecie w Kanadzie. Nie żyje 6 osób, 8 jest rannych [WIDEO]

27-latka zatrzymano kilkanaście kilometrów od meczetu w jego samochodzie na autostradzie Felix-Leclerc w pobliżu mostu Ile d'Orleans. Oddział antyterrorystów otoczył pojazd i poczekał, aż Bissonnette go opuści. Mężczyzna nie stawiał oporu i poddał się.

Zamachowiec w trakcie strzelaniny używał karabinu maszynowego AK-47 i był uzbrojony w przynajmniej jeszcze jeden pistolet, więc obawiano się, że może jeszcze mieć materiały wybuchowe, jednak żadnych nie znaleziono.

Przed zatrzymaniem Bissonnette policja przeszukiwała mieszkania mieszczące się w pobliżu meczetu.

Według Radio-Canada, Bissonnette mieszkał w Quebec i studiował na University of Laval. Media opublikowały zdjęcia mężczyzny.

W czasie niedzielnego ataku na meczet, który miał miejsce ok. godziny 19.15 czasu lokalnego (1.15 w poniedziałek czasu polskiego) zginęło sześciu muzułmanów, ośmiu zostało rannych, w tym pięć osób znajduje się w stanie krytycznym.

Alexandre Bissonnette, zamachowiec z Kanady

Alexandre Bissonnette, zamachowiec z Kanady

Alexandre Bissonnette, zamachowiec z Kanady

 Alexandre Bissonnette, zamachowiec z Kanady

Warto przeczytać: Zamachowiec z Berlina wcześniej próbował porwać inną ciężarówkę

Podziel się