Szukaj

Zaskakujące słowa prezydenta Emmanuela Macrona. „Francuzi z pewnością zagłosowaliby za opuszczeniem Unii Europejskiej” [WIDEO]

22-01-2018 11:34
Emmanuel Macron o Francji w UE Fot. Onlinemagazine / Twitter.com / screen Twitter
Podziel się

W niedzielę Emmanuel Macron udzielił wywiadu telewizji BBC. Niniejsza rozmowa dotyczyła obecnej sytuacji Unii Europejskiej i czekającego ją Brexitu. W trakcie niej prezydent Francji stwierdził, że jeżeliby doszło do referendum w sprawie opuszczenia UE, to obywatele jego kraju opowiedzieliby się za wyjściem ze wspólnoty.

Podczas niniejszego wywiadu Emmanuel Macron został zapytany o powody, dla których Brytyjczycy zdecydowali się w zagłosować za opuszczeniem UE.

Moja interpretacja (Brexitu) jest taka, że wiele ofiar tej nowej globalizacji i nowego systemu nagle uznała, że to nie jest już dla nich. Zawsze podejmuje się ryzyko w takim referendum, gdy stawiasz pytanie „tak” lub „nie” przy bardzo skomplikowanym kontekście - odpowiedział prezydent Francji.

Koniecznie przeczytaj: Decyzja o wycofaniu art. 7 wobec Polski to nie przypadek? Emmanuel Macron zapowiada we Francji gruntowną reformę sądownictwa i likwidację... Trybunału Sprawiedliwości

Czytaj też: Węgrzy już postanowili – parlament przyjął ważną rezolucję dotyczącą Polski. Spory cios dla Unii Europejskiej

Co ciekawe, niedługo potem Emmanuel Marcon stwierdził, że do podobnej sytuacji mogłoby dojść w jego kraju. Jak powiedział, jest pewien, że Francuzi w przeprowadzonym referendum zagłosowaliby tak samo jak Brytyjczycy. Od razu dodał również, że on jako przywódca kraju do końca walczyłby o pozostanie we wspólnocie.

Przewidywania prezydenta Francja wydają się być trafne. Przemawiają bowiem za tym wyniki wcześniejszych głosowań dotyczących spraw związanych bezpośrednio z Unią Europejską. Przypomnijmy, że w 2005 obywatele tego kraju odrzucili tzw. Konstutucję Europejską, która została wprowadzona dopiero później jako Traktat Lizboński. 

Słowa Emmanuela Macrona mogą być również niepokające dla obecnych unijnych elit. Wszystko dlatego, że to właśnie Francja i Niemcy, szczególnie po Brexicie, będą krajami zobowiązanymi do łatania dziur w unijnym budżecie. Jeżeliby więc, zabrakłoby we wspólnocie tego kraju, to z pewnością nastąpiłby rychły koniec Unii Europejskiej.  

Poniżej wypowiedź Emmaunela Macrona:

 

Warto przeczytać: Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk napisał do Brytyjczyków na Twitterze. Tak ciętej riposty z pewnością się nie spodziewał [FOTO]

Podziel się