Szukaj

Zasiłki, mieszkania i praca dla dżihadystów z ISIS. Wszystko w ramach „integracji ze społeczeństwem”

21-10-2016 11:32
Dżihadyści z ISIS YouTube / screen YouTube
Podziel się

Władze Lund na południu Szwecji zgłosiły propozycję pilotażowego programu „rehabilitacji” byłych bojowników tzw. Państwa Islamskiego, który ma umożliwić im „integrację ze społeczeństwem”. Dżihadyści, którzy powrócili z Bliskiego Wschodu mieliby otrzymać pełną opiekę socjalną.

Anna Sjöstrand, urzędniczka z Lund, twierdzi, że choć takie pomysły mogą wzbudzać kontrowersje, to byli terroryści byliby tak samo traktowani jak „powracający do społeczeństwa” przestępcy czy np. członkowie organizacji neonazistowskich.

O wiele taniej jest przywrócić taką osobę społeczeństwu niż doprowadzić do jej odrzucenia – stwierdziła Sjöstrand.

Dżihadyści powracający z Bliskiego Wschodu powinni mieć możliwość otrzymania takiej samej pomocy, jak inne osoby, które znalazły się na życiowym zakręcie, na przykład narkomani czy wychodzący z więzienia po zakończeniu kary. Każdy ma prawo dokonać złego wyboru, ale trzeba zrobić wszystko, aby pomóc my wrócić na prawidłową ścieżkę – dodaje szwedzka urzędniczka.

Koniecznie przeczytaj: 16 dżihadystów z ISIS wysadziło się... przypadkiem

Czytaj też: Kobieta postrachem ISIS. Irakijka ucina dżihadystom głowy, a ich czaszki... gotuje!

Według założeń programu byli bojownicy ISIS mieliby otrzymywać od państwa wsparcie finansowe (m.in. znaczne ulgi podatkowe), darmowe mieszkania socjalne, dostęp do edukacji i pomoc w znalezieniu pracy czy zrobienia prawa jazdy. Według szwedzkich urzędników pozwoliłoby to zmniejszyć ich radykalizm.

Pomysł nie spodobał się sporej części Szwedów, którzy twierdzą, że takie podejście do dżihadystów to kpina z ofiar zamachów terrorystycznych. Wielu uważa też, że tacy ludzie w ogóle nie powinni przyjeżdżać do ich kraju – a jeżeli już, to należy ich osądzić i umieścić w więzieniach, a nie przyznawać opiekę socjalną.

Według szacunkowych danych do Szwecji powróciło około 140 z 300 bojowników ISIS, którzy wyjechali na wojnę w Iraku i Syrii.

Warto przeczytać: Polacy wśród internowanych w obozie dla dżihadystów z ISIS

Podziel się