Szukaj

Zamach terrorystyczny na chrześcijańską świątynię w Kairze. Wiele ofiar śmiertelnych [WIDEO]

11-12-2016 14:45
Katedra św. Marka w Kairze Fot. Ashashyou / wikimedia.org / CC BY-ND 3.0
Podziel się

Co najmniej 25 osób zostało zabitych, a 49 rannych w czasie wybuchu bomby w pobliżu koptyjskiej katedry św. Marka w Kairze. Atak terrorystyczny przeprowadzono ok. godz. 10.00 czasu lokalnego w trakcie porannego nabożeństwa. Egipskie media podają, że większość ofiar stanowią kobiety i dzieci.

Telewizja al-Arabija, opierając się na informacjach uzyskanych od służb specjalnych, podała, że do eksplozji doszło dzisiaj rano w trakcie mszy w kościele św. Piotra i Pawła, który stanowi część kompleksu katedry św. Marka – największej chrześcijańskiej świątyni w Afryce. W wyniku wybuchu pękły wszystkie szyby w oknach katedry. Według mediów do konstrukcji bomby użyto 6 kg materiałów wybuchowych, a ładunek został odpalony zdalnie.

Koniecznie przeczytaj: Mocne i prawdziwe słowa papieża Franciszka: „Świat nienawidzi chrześcijan”

Czytaj też: Dżihadyści z ISIS krzyżowali chrześcijan w Iraku

Na razie żadna organizacja terrorystyczna nie przyznała się do tej zbrodni, podejrzewa się jednak, że za zamachem stoją radykalni islamiści, którzy od lat zabijają chrześcijan w Egipcie.

Koptowie, których można rozpoznać po wytatuowanym krzyżu na przedramieniu, stanowią 10% liczącej 82 mln populacji Egiptu. Są potomkami rdzennych mieszkańców tego kraju, żyjących tu jeszcze przed muzułmańskim podbojem. Islamski ekstremizm spowodował masowe prześladowania Koptów w Egipcie, których największe nasilenie miało miejsce w latach 70 ubiegłego wieku.

Warto przeczytać: Żydowski duchowny domaga się wyrzucenia chrześcijan z Ziemi Świętej. „To wampiry, które chcą wysysać żydowską krew”

Podziel się