Szukaj

Zamach na prezydenta Wenezueli. W czasie przemówienia eksplodowały drony z ładunkami wybuchowymi [wideo]

05-08-2018 15:20
Zamach na prezydenta Wenezueli Fot. Alberto Rodríguez / Twitter / screen Twitter
Podziel się

Dzisiaj w Wenezueli doszło do nieudanego zamachu na prezydenta kraju Nicolasa Maduro. Eksplodowały drony z ładunkami wybuchowymi. Rannych zostało siedmiu żołnierzy.

Zdarzenie miało miejsce w trakcie uroczystości wojskowej w stolicy Wenezueli, Caracas. Prezydent Nicolas Maduro przemawiał z okazji 81. rocznicy powstania Boliwariańskiej Gwardii Narodowej Wenezueli. Wydarzenie transmitowała telewizja.

W pewnym momencie doszło do eksplozji. Okazało się, że wybuch spowodowały drony, z których jeden podleciał w pobliże sceny. Ochroniarze Maduro zasłonili go tarczami balistycznymi. Prezydentowi oraz jego współpracownikom nic się nie stało. Rannych zostało natomiast siedmiu żołnierzy Gwardii Narodowej, o czym poinformował minister do spraw komunikacji Jorge Rodriguez.

Koniecznie przeczytaj: Dramatyczne nagranie. Śmierć turystów to nie był wypadek tylko zamach ISIS. Samochód celowo wjechał w ludzi [wideo]

Czytaj też: Andrzej Rozenek ostro zaatakował prezydenta Andrzeja Dudę. Stanowcza odpowiedź Marka Jakubiaka [wideo]

Moment eksplozji dronów od 1:50.

Do zamachu przyznała się opozycyjna organizacja nazywająca się „Narodowym Ruchem Żołnierzy w Koszulach”. W oświadczeniu przesłanych do mediów napisano:

Niezgodne z żołnierskim honorem jest trzymanie u władzy tych, którzy nie tylko zapomnieli o konstytucji, ale w sposób nieprzyzwoity wykorzystują urzędy do wzbogacenia się.

Madura uważa, że za zamachem stoi prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos oraz „bogaci ludzi z Florydy w USA”.

Dlatego poprosiłem o pomoc prezydenta Donalda Trumpa. Mam nadzieję, że jest on gotów walczyć z terrorystami

- mówił po ataku Maduro w państwowej telewizji.

Władze Kolumbii w wydanym oświadczeniu wysuwane zarzuty określiły jako bezpodstawne.

Prezydent Wenezueli w związku z próbą zamachu już zapowiedział serię aresztowań. Wcześniej, w maju tego roku, Maduro wspominał o „spisku” w szeregach wenezuelskich sił zbrojnych.

Warto przeczytać: Zamach w Londynie: ustalono tożsamość sprawcy. Opublikowano zdjęcia terrorysty i nagranie z momentu ataku [foto+wideo]

Podziel się