Szukaj

Unia Europejska zamierza zaostrzyć przepisy prawa autorskiego. Chce wprowadzić zakaz publikowania selfie ze stadionów

07-09-2018 19:59
Budyek Komisji Europejskiej, Bruksela
Podziel się

Jak poinformował dziennik „AS”, w nowym prawie autorskim, które już niedługo może wejść w życie, zawarto zapis mówiący o zakazie publikowania zdjęć z imprez sportowych w sieci. Co za tym idzie, nie będzie można udostępniać w mediach społecznościowych nawet popularnego selfie np. ze stadionu piłkarskiego.

Dziennik „AS” informujący o tej sprawie podkreślił, że UE zamierza zakazać publikacji zdjęć i filmów z zawodów sportowych, ponieważ chce w ten sposób zadbać o bezpieczeństwo w internecie:

Unia Europejska bardzo poważnie podchodzi do bezpieczeństwa w internecie pod każdym względem. Teraz chce iść krok dalej z prawem autorskim, zakazując tworzenia wszelkich treści multimedialnych na stadionach. Co to oznacza? Zgodnie z artykułem 12a „tylko organizator wydarzenia sportowego będzie miał prawo nagrywać, publikować, reprodukować lub udostępniać filmy i zdjęcia z określonego wydarzenia.

Koniecznie przeczytaj: Kilkudziesięciu polskich artystów poparło ACTA2! Apelują do europosłów, aby głosowali za dyrektywą [lista]

Czytaj też: Muniek Staszczyk wycofuje się z poparcia dla ACTA 2! „Przepraszam. Nie do końca wiedziałem, co podpisuję”

Zgodnie z nowym prawem, za publikowanie bez zgody organizatora imprezy materiałów multimedialnych nakładana będzie stosowna kara.

Jak podał dziennik „AS”, mechanizmy kontroli treści będą usuwały lub anulowały nielegalne fotografie:

Systemy kontroli treści będą usuwały lub anulowały w momencie przesyłania wszystkie zdjęcia z Instagrama, filmy z YouTube czy memy z Facebooka.

Głosowanie nad przyjęciem nowego prawa autorskiego odbędzie się 12 września 2018 roku.

Warto przeczytać: UEFA ukarała Polskę za mecz z Włochami. Powodem race i… „rasistowskie przyśpiewki” [wideo]

Podziel się