Szukaj

Finlandia: Najbogatszy mieszkaniec Wysp Alandzkich przekroczył prędkość o 21 km/h. Otrzymał mandat w wysokości 63 240 euro

12-06-2018 18:56
Anders Wiklof Fot. Lindholm Ari / Twitter.com / screen Twitter
Podziel się

Znany fiński biznesmen Anders Wikloef mieszkający na Wyspach Alandzkich nie będzie dobrze wspominał swojej niedawnej podróży samochodem. Podczas niej przekroczył prędkość o 21 km/h i został surowy ukarany. Policja nałożyła bowiem na niego mandat w wysokości 63 240 euro. Wszystko dlatego, że zatrzymany kierowca jest zamożnym obywatelem kraju.

Pomimo tego, iż mężczyzna został zatrzymany w sobotę, to ostatecznie nałożono na niego mandat dopiero w poniedziałek. Wszystko z powodu skomplikowanych kryteriów finansowych obowiązujących przy karaniu kierowców.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Anders Wikloef miał niezwykle dużego pecha, ponieważ przekroczenie prędkości do 20 km/h jest karane mandatem wynoszącym 70-155 euro. Natomiast w przypadku, gdy kierowcy przekroczy ten limit, wysokość kary liczona jest proporcjonalnie do jego dochodów.

Koniecznie przeczytaj: Kontrowersyjny rzut karny poróżnił piłkarskich ekspertów w TVP. Doszło do ostrej wymiany zdań [wideo]

Czytaj też: Niecodzienna interwencja policjantów drogówki. Ukarali funkcjonariusza jadącego nieoznakowanym radiowozem

W rozmowie z mediami biznesmen przyznał, że wysokość mandatu wynikła z jego dużych miesięcznych dochodów: 

W moim przypadku mandat wyliczono na 63 240 euro, ponieważ moje miesięczne dochody netto, jak przedstawił to policji urząd skarbowy, to 416 463 euro. (...). Można powiedzieć, że na biednego nie trafiło, ale wolałbym przeznaczyć te pieniądze na przedszkola, dom dziecka lub inne charytatywne cele, a tak idą do budżetu państwa, a później nie wiadomo gdzie.(...) Teraz przez pewien czas nie będę jeżdził samochodem. Będę korzystał z moich sześciu helikopterów. Ich jeszcze nie łapią na radar.

Co ciekawe Anders Wikloef został zatrzymany za przekroczenie prędkości również przed pięcioma laty. Wówczas zapłacił 95 tysięcy euro za jazdę z prędkością 77 km/h w miejscu, w którym obowiązywało ograniczenie do 50 km/h.

Warto przeczytać: Interwencja straży miejskiej w Warszawie. Odebrano towar handlarzom warzyw i owoców [wideo]

Podziel się