Szukaj

CNN zbadało antysemickie nastroje w Europie. Wyniki burzą zachodnią, szkodliwą narrację o Polsce

27-11-2018 16:31
Auschwitz, niemiecki obóz koncentracyjny, flaga Polski i Izraela
Podziel się

Jak wynika z badań sondażowych przeprowadzonych przez CNN, w Europie wciąż obecne są antysemickie stereotypy. Okazuje się jednocześnie, że pamięć o Holokauście zaczyna powoli zanikać. Wyjątek stanowi nasz kraj, bowiem aż 80% polskich respondentów stwierdziło, iż należą o nią dbać, by po raz kolejny nie doszło do podobnej tragedii.

Badanie zlecono po tym, jak w październiku 46-letni Robert Bower dokonał masakry w synagodze w Pittsburghu w amerykańskim stanie Pensylwania. W jego ataku zginęło 11 osób.

W sondażu wzięło udział 7 092 osób dorosłych z siedmiu krajów: Wielkiej Brytanii (1010) Francji (1006), Niemiec (1012), Polski (1020), Węgier (1019), Szwecji (1018) oraz Austrii (1007).

Ponad 25% badanych stwierdziło, że Żydzi mają zbyt duże wpływy w biznesie oraz finansach oraz, że zbyt mocno angażują się w wojny na całym świecie. Polscy respondenci zwracali również uwagę na ich wpływy w mediach. Co ciekawe, aż 33% ankietowanych przyznało, że wie „niewiele lub nic” na temat Holokaustu w Europie, którego autorem była III Rzesza Niemiecka. Z kolei 28% badanych stwierdziło, że antysemityzm jest reakcją na działania Izraela, zaś 18% uznało, iż wynika on „codziennego zachowania Żydów”. Na pytanie o swój negatywny stosunek do Żydów, twierdząco odpowiedziało 10% ankietowanych. Podobniej odpowiedzi udzieliło 15% polskich oraz 19% węgierskich respondentów.

Koniecznie przeczytaj: Ostre starcie Donalda Trumpa z dziennikarzem CNN. Prezydent USA nie szczędził mocnych słów [wideo]

Czytaj też: Niemcy mają poważny problem z antysemityzmem. Według sondażu to kraj, gdzie najczęściej dochodzi do napaści na Żydów

Warto również podkreślić, że aż 80% badanych Polaków stwiedziło, iż należy kultywować pamięć o Holokauście, by już nigdy więcej nie doszło do podobnej tragedii. Co ciekawe, podobną opinię wyraziło zaledwie 66% europejskich respondentów.

Warto przeczytać: Natalie Portman krytycznie o przyjętym przez Kneset prawie. „Jest rasistowskie i błędne”

Podziel się