Szukaj

Scena jak z filmu sensacyjnego. Wymiana szpiegów na granicy Rosji z Estonią. Do sieci wyciekło nagranie z „transakcji” [WIDEO]

13-02-2018 18:26
Wymiana szpiegów między Rosją a Estonią Fot. Holger Roonemaa‏ / Twitter / screen Twitter
Podziel się

Rosja i Estonia wymieniły pomiędzy sobą więźniów skazanych za szpiegostwo. Do akcji, przypominającej scenę z hollywoodzkiego filmu akcji, doszło na jednym z estońskich przejść granicznych.

Wymiana szpiegów pomiędzy oboma państwami odbyła się w sobotę rano na przejściu granicznym Koidula w południowo-wschodniej Estonii. W wyniku tej „transakcji” stronie estońskiej został przekazany biznesmen Raivo Susi, natomiast do Rosji wrócił Artiom Zinczenko.

Raivo Susi został zatrzymany na jednym z lotnisk w Moskwie w 2016 r. w czasie podróży do Azji Środkowej. Oskarżono go o działalność szpiegowską i skazano na 16 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

Koniecznie przeczytaj: Ostra wymiana zdań polityków na temat udziału narodu polskiego w Holokauście. „Parszywym kłamstwem nazywam obarczanie Polaków za zbrodnie w Jedwabnem”

Czytaj też: TVN24 przeprowadził wywiad z izraelskim dziennikarzem, który prowokował premiera Morawieckiego. „Matka powtarzała, że Polacy byli gorsi od nazistów” [wideo]

Artiom Zinczenko, który w Estonii mieszkał od 2013 r., został skazany rok temu przez sąd w Tallinie za szpiegostwo na rzecz rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU. Rosjanin o estońskich korzeniach miał przekazywać informacje o charakterze wojskowym.

Tajną operację wymiany szpiegów zarejestrował estoński dziennikarz Holger Roonema. Media szybko obiegły zdjęcia oraz nagranie z tego zdarzenia.

Warto przeczytać: Bardzo kontrowersyjny wywiad Jana Olszewskiego. Były premier stanął w obronie Stepana Bandery. Mocna odpowiedź polskiego księdza [foto]

Podziel się