Szukaj

Wybory w USA: Poparcie dla Trumpa i Clinton przed pierwszą debatą niemal identyczne

26-09-2016 18:16
Donald Trump, Partia Demokratyczna, 2011 r. Fot. Gage Skidmore / flickr.com / CC BY-SA 2.0
Podziel się

Dzisiaj w nocy odbędzie się pierwsza debata telewizyjna z udziałem kandydatów startujących na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych. Z sondaży przeprowadzonych dla „Washington Post” i telewizji ABC wynika, że różnica poparcia dla Donalda Trumpa i Hillary Clinton oscyluje w granicy błędu statystycznego.

Jeżeli wybory miałyby miejsce dzisiaj, na kandydata Republikanów, Donalda Trumpa zagłosowałoby 44% wyborców, który zadeklarowali, że wezmą udział w głosowaniu. Hillary Clinton, kandydatka Demokratów, uzyskałaby 46-procentowe poparcie. Różnica jest wielka bardzo mała, mieści się w granicy błędu statystycznego, który w sondażu określony został na 4,5 punktu procentowego. Pozostali kandydaci mogą liczyć na dużo mniejsze poparcie - Gary Johnson (Libertarianie) zdobyłby 5% głosów, a Jill Stein (Partia Zielonych) 1%.

Koniecznie przeczytaj: Debata Trump-Clinton: brutalna walka na słowa

Czytaj też: Kto wg Mariusza Max Kolonko wygrał pierwszą debatę prezydencką Clinton vs Trump?

Co istotne, poparcie dla obu liczących się w wyścigu do Białego Dom kandydatów wśród wszystkich zarejestrowanych wyborców jest identyczne – zarówno Donald Trump, jak i Hillary Clinton uzyskali w tym przypadku 41-procentowy wynik (Johnson 7%, Stein 2%).

Debata między Trumpem a Clintom odbędzie się dzisiaj o godz. 21.00 czasu lokalnego (w Polsce godz. 3.00 nad ranem we wtorek). Komentatorzy zwracają uwagę, że w poprzednich kampaniach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych niejednokrotnie to właśnie debaty kandydatów przesądzały o wynikach wyborów. Zazwyczaj zawartość merytoryczna wystąpień polityków nie odgrywała w nich pierwszoplanowej roli – najważniejsze, było to, jakie wrażenie swoim zachowaniem i używanymi sformułowaniami wywarli na wyborcach kandydaci na prezydenta.

Warto przeczytać: Coraz większe problemy zdrowotne Hillary Clinton. Czy kandydatka Demokratów zrezygnuje z ubiegania się o fotel prezydenta?

Podziel się