Szukaj

Wybory na Litwie: dobry wynik Polaków!

10-10-2016 21:40
Flaga Litwy na maszcie na tle nieba Fot. Lee Fenner / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

We wczorajszych wyborach parlamentarnych na Litwie Akcja Wyborcza Polaków na Litwie - Związek Chrześcijańskich Rodzin zdobyła 7 mandatów. Partia jest jedynym ugrupowaniem, które reprezentuje interesy polskiej mniejszości na Litwie. AWPL ma szansę zdobyć jeszcze kolejne mandaty w II turze wyborów. Polacy wskazywali, że ich partia musiała zmierzyć się w ostatnim czasie ze zmasowanym atakiem w litewskich mediach.

Najwięcej głosów zdobył Litewski Związek Rolników i Zielonych – wynik 22,26% zapewnił im 20 mandatów w liczącym 141 posłów Sejmie. Drugie miejsce zajął konserwatywny Związek Ojczyzny-Litewscy Chrześcijańscy Demokraci (20,7% i 19 mandatów), trzecie Litewska Partia Socjaldemokratyczna (14,6% i 13 mandatów). Kolejne partie, które zdołały przekroczyć próg wyborczy to Litewski Ruch Liberałów (8,9% i 8 mandatów), populistyczny Porządek i Sprawiedliwość (5,6% i 5 mandatów) oraz właśnie reprezentująca Polaków AWPL-ZChR, która uzyskała 5,5% poparcia i zdobyła 5 mandatów w litewskim Sejmie.

Koniecznie przeczytaj: Profanacja polskiego krzyża w Ejszyszkach na Litwie

Czytaj też: Donald Trump obiecał zniesienie wiz dla Polaków

Dwa dodatkowe mandaty polska partia uzyskała w ramach wyborów w okręgach jednomandatowych (na Liwie 70% posłów wybieranych jest list partyjnych, reszta w okręgach jednomandatowych). Warto dodać, że jedynie Polakom udało się zdobyć mandat w ten sposób już w pierwszej turze. Ponad 50% głosów uzyskali przedstawiciele AWPL Leonard Talmont i Czesław Olszewski. W drugiej rundzie wyborów bardzo duże szanse na uzyskanie mandatów mają jeszcze co najmniej trzej polscy kandydaci, który wygrali w swoich okręgach, ale nie uzyskali ponad połowy głosów.

Polacy zaznaczyli po wyborach, że ich sukces jest o tyle ważny, że przed głosowaniem musieli mierzyć się z licznymi przeszkodami związanymi z prowadzeniem kampanii. AWPL wskazała też na liczne nieprawidłowości, jakie miały miejsce w czasie wyborów:

W trakcie głosowania dochodziło do przerywania połączeń internetowych pomiędzy komisjami, a internetowy system zliczania głosów popełniał proste błędy arytmetyczne przy zliczaniu i podawaniu sumy głosów oddanych w komisjach oraz poprzez pocztę. Mimo tych błędów, system informatyczny uznawał wyniki za prawidłowe.

Polacy dodali też, że w tym roku wyjątkowo zrezygnowano z badań opinii publicznej – tzw. exit pools, eliminując tym sposobem sondaże przeprowadzane przez niezależne firmy zachodnie. Członkowie Akcji Wyborczej Polaków mówili też o skoncentrowanych medialnych atakach przed wyborami wymierzonych w ich ugrupowanie, które obejmowały m.in. zamawiane artykuły mające za zadanie zdyskredytować AWPL-ZChR.

Warto przeczytać: Rozpoczęła się repolonizacja mediów w Polsce? „Wyborcza” panikuje

Podziel się