Szukaj

Włoski policjant, który zastrzelił zamachowca z Berlina nie dostanie niemieckiego odznaczenia ze względu na neofaszystowskie sympatie

11-02-2017 21:31
Luca Scatà, włoski policjant, który zastrzelił Anisa Amri Fot. Luca Scatà / Facebook
Podziel się

29-letni Luca Scata to policjant, który zastrzelił w Mediolanie Anisa Amriego, zamachowca z Berlina, który zamordował polskiego kierowcę Łukasza Urbana. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom włoski funkcjonariusz nie otrzyma niemieckiego odznaczenia, gdyż jest podejrzewany o sympatie neofaszystowskie.

Podobne zarzuty pojawiły się także w stosunku do drugiego policjanta Christiana Movio, który razem z Scantą usiłował zatrzymać Amriego. Przypomnijmy, że Tunezyjczyk został zastrzelony 23 grudnia na obrzeżach Medionalu. Podczas wymiany ognia ranny zostałMovio.

Niemiecki „Bild” donosi, że pracownicy niemieckiego ministerstwa spraw wewnętrznych analizując profile obu policjantów na Facebooku, natrafili na kompromitujące ich materiały. Scata na jednym z opublikowanych w zdjęć wykonuje hitlerowskie pozdrowienie. Obaj karabinierzy w swoich wpisach wychwalali także Benito Mussoliniego, faszystowskiego dyktatora.

Koniecznie przeczytaj: Film, który podbija sieć. Policjant z Poznania pomaga przejść pieszemu przez ulicę [WIDEO]

Czytaj też: Szwedzki policjant ukarany, bo powiedział prawdę o swojej pracy

Nie wszyscy zdradzili. Wielu zdecydowało się pozostać wiernymi fladze i ofiarować życie. Należę do tych Włochów, którzy nie zdradzili i nie poddali się - napisał Scata 25 kwietnia, kiedy Włosi świętują rocznicę wyzwolenia kraju spod dyktatury Mussoliniego.

Decyzja rządu niemieckiego o odmowie przyznawania obu policjantom odznaczeń jest absolutnie słuszna ze względu na ich neofaszystowskie nastawienie – skomentował sprawę niemiecki polityk z CSU Stephan Mayer.

Włoscy policjanci zastrzelili Amriego cztery dni po zamachu w Berlinie. 19 grudnia Tunezyjczyk wjechał w tłum ludzi na bożonarodzeniowym jarmarku. W czasie ataku zginęło 12 osób, a ponad 50 zostało rannych.

Warto przeczytać: Brytyjski snajper zastrzelił trzech dżihadystów w Iraku przy pomocy jednej kuli

Podziel się