Szukaj

Zabytkowy Wielki Meczet w Mosulu został wysadzony w powietrze

23-06-2017 17:31
Wielki Meczet w Mosulu wysadzony Fot. Zamachy i wojny. Bądź na bieżąco / facebook
Podziel się

Liczący 900 lat Wieki Meczet al-Nuri w Mosulu, gdzie przed trzema laty dżihadyści ogłosili powstanie kalifatu, obrócił się w gruzy. ISIS o jego zniszczenia oskarża amerykańskie lotnictwo. Z kolei według wojsk irackich, to kolejna „zbrodnia historyczna” dżihadystów.

Podczas ofensywy wojsk irackich, mającej na celu odbicie z rąk islamistów Mosulu, Wielki Meczet al-Nouri został zrównany z ziemią. Według generała Abdula Amira Raszida Jarralacha, głównodowodzącego iracką ofensywą, to dzieło tzw. Państwa Islamskiego.

Nasze siły zmierzały ku celom znajdującym się głęboko w Starym Mieście, a gdy znaleźliśmy się w odległości 50 metrów od meczetu w Nouri, Daesh (ISIS) popełnił kolejną zbrodnię historyczną – relacjonuje wojskowy.

Koniecznie przeczytaj: Meczet w Hadze otrzymał przesyłkę z zabawkami w postaci plastikowych ciężarówek jako „ostrzeżenie”

Czytaj też: Atak na meczet w Manchesterze. Najpierw świńskie głowy, potem podpalenie [WIDEO]

Kolejną, gdyż na przestrzeni ostatnich lat islamiści zniszczyli wiele bezcennych zabytków światowej kultury materialnej, wśród nich m.in. starożytne zabytki w syryjskiej Palmyrze, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Z kolei ISIS odpowiedzialnością za zniszczenie meczetu obciąża amerykańskie lotnictwo, dokonujące nalotów na pozycja islamistów w Mosulu.

Wielki Meczet w Mosulu był nie tylko zabytkiem i szczególnym miejscem dla muzułmanów. Miał też duże symboliczne znaczenie dla bojowników tzw. Państwa Islamskiego. To właśnie tutaj w 2014 roku przywódca ISIS Abu Bakr Al-Baghdadi ogłosił powstanie islamskiego kalifatu.

Warto przeczytać: Pomimo protestów muzułmanów, w eskorcie policji zburzono meczet w Belgradzie

Podziel się