Szukaj

Wielka Brytania i Stany Zjednoczone wspierają ISIS? BBC donosi o tajemniczej ewakuacji bojowników Państwa Islamskiego

16-11-2017 18:25
Raqqa Fot. Wall Street Journal / YouTube / screen YouTube
Podziel się

Jak podaje BBC, to właśnie za zgodą Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych umożliwiono ewakuację bojowników ISIS i ich rodzin z Rakki. Według doniesień, zadecydowano o wywiezieniu terrorystów na tereny kontrolowane przez tzw. Państwo Islamskie. W konsekwencji tych działań, islamiści uniknęli walki z koalicyjnymi wojskami i mogli sprawniej przedostawać się do Europy.

BBC twierdzi, iż zdobyte informacje są potwierdzone przez kilka źródeł. Według relacji telewizji pod przykrywką konwoju humanitarnego udało się ewakuować z Rakki około kilkuset bojowników ISIS, a także ich rodziny. Ponadto wywieziono broń i amunicję. Sam konwój miał kilka kilometrów długości i tworzyło go około 50 ciężarówek, 13 autobusów i kilkaset samochodów osobowych.

Jeden z kierowców biorących udział w tej ewakuacji potwierdził, iż został wynajęty 12 października, aby uczestniczyć w przewiezieniu pomocy humanitarnej. Według zapewnień zleceniodawców, którym było syryjskie wojsko koalicyjne wspierane przez USA i Wielką Brytanię, przemierzenie trasy miało zajmować około 6 godzin.  

Koniecznie przeczytaj: Liczba polskich emigrantów rośnie. Najchętniej wybieranym kierunkiem Wielka Brytania

Czytaj też: Rasizm w BBC. Staże tylko „dla ludzi czarnego, azjatyckiego lub innego nie białego pochodzenia etnicznego” [FOTO]

Kierowca twierdzi, że został wprowadzony w błąd, bowiem podróż w jedną stronę trwała aż trzy dni, a jej celem były terytoria znajdujące się pod pełną kontrolą ISIS. Według opowieści mężczyzny, terroryści ISIS nie wyglądali na skruszonych, wręcz „traktowali go jak bydło”, wyzywali od świń, a także nazywali niewiernym. Jak twierdzi, działał pod dużą presją, gdyż przewożeni ludzie grozili, że w przypadku niepowodzenia, zdetonują ładunki wybuchowe:  

Bojownicy ISIS byli uzbrojeni, mieli na sobie pasy z przymocowanymi ładunkami wybuchowymi. Takie same pasy miały na sobie kobiety, a nawet dzieci. Grozili, że jeśli coś pójdzie nie tak, wysadzą się w powietrze.

Warto przeczytać: Wielka Brytania: Polki zarabiały na fikcyjnych małżeństwach z nielegalnymi imigrantami. Zostały skazane

Podziel się