Szukaj

Większość przestępców w Szwecji pochodzi ze środowisk imigranckich

02-06-2017 19:20
Imigrant
Podziel się

Według najnowszego badania, aż 90 na 100 przestępców i podejrzanych to osoby, których co najmniej jeden rodzic jest imigrantem. Najczęściej mają korzenie na Bliskim Wschodzie lub w Afryce Północnej.

Co ciekawe, badanie przeprowadził liberalny szwedzki dziennik „Dagens Nyheter”. Żaden z raportów dotyczących przemocy z użyciem broni, publikowanych dotąd przez szwedzką Krajową Radę Zapobiegania Przestępczości (Brå), odpowiedzialną za zbieranie oficjalnych statystyk na temat przestępstw, nie uwzględniał aspektu pochodzenia sprawcy.

Sprawdzanie pochodzenia przestępców nigdy nie należało do rzeczy, którym rząd chciał się przyjrzeć - powiedział Lars Korsell, współautor raportu o „Sieciach przestępczych i gangach” z 2016 roku.

Koniecznie przeczytaj: Niemiecka policjantka alarmuje: wraz z napływem imigrantów drastycznie wzrosła przestępczość [WIDEO PL]

Czytaj też: Włoska prokuratura: nielegalni imigranci przerzucani są na Sycylię luksusowymi jachtami

Z kolei Erik Wennerström, dyrektor Brå, oświadczył ostatnio, że jest „już otwarty” na kwestię badania pochodzenia etnicznego sprawców przestępstw. - Myślę, że badając takie dane możemy odkryć interesujące rzeczy  – porzyznał.

Badanie „DN” objęło 53 skazanych i 47 podejrzanych sprawców, biorących udział w strzelaninach w miejscach publicznych od 2013 roku. W połowie przypadków mężczyźni urodzili się w Szwecji, pozostała część emigrowała do Szwecji w młodym wieku. Około 80 procent badanych miało korzenie w krajach Bliskiego Wschodu lub Północnej Afryki: Iraku, Iranu, Libanu, Turcji, Somalii i Erytrei.

Gangi uliczne i przemoc to zjawiska mające miejsce na pewnych obszarach, a większość mieszkańców tych obszarów to osoby pochodzące z rodzin cudzoziemców – powiedział Amir Rostani, socjolog z Uniwersytetu w Sztokholmie.

Warto przeczytać: Imigranci przyznają się do popełnienia przestępstw, żeby otrzymać azyl

Podziel się