Szukaj

Wenezuelski rząd zapowiedział, że rozda dzieciom 4 mln zabawek, które wcześniej… ukradł

11-12-2016 13:55
Nicolás Maduro, prezydent Wenezueli Fot. Hossein Zohrevand / wikimedia.org / CC BY 4.0
Podziel się

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro obiecał, że dzieci z najbiedniejszych rodzin otrzymają pod choinkę zabawki. Rząd pogrążonego w ruinie gospodarczej kraju stwierdził jednak, że prezentów nie będzie kupować. Urząd ds. kontroli cen zarekwirował 4 mln zabawek prywatnemu przedsiębiorcy.

Jaki był powód odebrania towaru firmie Kreisler? William Contreras, dyrektor państwowego urzędu zajmującego się kontrolą cen oświadczył, że firma dopuściła się spekulacji i sprzedaje zabawki zbyt drogo – zarzucono jej, że w sprawozdaniach dla urzędu podaje zaniżone ilości towaru, celem ich późniejszego wprowadzenia na rynek w zawyżonych cenach.

Zarekwirowano więc 4 mln sztuk zabawek z trzech magazynów firmy Kreisel, która jest największym prywatnym dystrybutorem zabawek w kraju. Aresztowano też dwóch dyrektorów wykonawczych sieci, którym zrzucono zmowę cenową. Contreras opisując akcję urzędników, powiedział, że ma ona „nauczyć wszystkie spółki w Wenezueli, że z prawami konsumenckimi Wenezuelczyków się nie igra”.

Koniecznie przeczytaj: Reklama obligacji 500+ kosztowała 5,3 mln zł. Ministerstwo ze sprzedaży uzyskało... ułamek tej kwoty

Czytaj też: Czarnoskóry piłkarz Korony Kielce czyta „rasistowską” bajkę dzieciom. Lewica nie mogła się z tym pogodzić... [WIDEO]

Wenezuela od dawna stacza się po równi pochyłej. W wyniku wieloletnich rządów socjalistów, a także po drastycznych spadkach w cenach ropy, której sprzedaż generowała główny dochód państwa, w kraju panuje ogromny kryzys, brakuje podstawowych produktów żywnościowych, leków, są problemy z dostawami wody i prądu. Rząd walczy z kryzysem na swój sposób – ostatnio zażądano na przykład, aby wszystkie sieci handlowe obniżyły ceny swych towarów o 30-50%.

Warto przeczytać: Nowa siedziba UE za 321 mln euro [WIDEO]

Podziel się