Szukaj

Niemcy: To zdjęcie nie rozwiewa wątpliwości. Według jednego z podręczników szkolnych Mikołaj Kopernik był Niemcem [foto]

30-08-2018 17:32
Kopernik w Niemczech Fot. Diarek / Twitter.com / screen Twitter
Podziel się

Jeden z użytkowników Twittera opublikował zdjęcie strony z jednego z niemieckich podręczników do historii. Jak widzimy na fotografii, w tamtejszych szkołach wciąż uznaje się, że Mikołaj Kopernik był Niemcem.

Jak przypominał portal dzienniknarodowy.pl, ród Koperników pochodził ze śląskiej wsi Koperniki nieopodal Nysy. Astronom całe życie (z wyjątkiem okresu studiów we Włoszech) spędził w Polsce i niewątpliwie przyczynił się do rozwoju polskiej kultury i nauki. Był również czynnym uczestnikiem życia politycznego Królestwa. Wykonywał różnego rodzaju obowiązki dyplomatyczne i administracyjne w ramach współpracy z biskupem warmińskim Łukaszem Watzenrodem (prywatnie swoim wujem).

Koniecznie przeczytaj: Dr Jerzy Targalski o zaproszeniu Ludmiły Kozłowskiej do Bundestagu: „Niemcy wypowiedziały nam wojnę” [wideo]

Czytaj też: Szokująca historia jazydki porwanej przez ISIS. Spotkała swojego oprawcę w… Niemczech [wideo]

Niemieckie pretensje co do narodowości Kopernika bardzo wyraźnie pojawiły się m.in. podczas II wojny światowej. W 1940 roku to na polecenie władz okupacyjnych dokonano zasłonięcia napisów wyrytych na cokole pomnika Mikołaja Kopernika. Słowa widoczne od strony ul. Kopernika „NICOLAO COPERNICO GRATA PATRIA” (Mikołajowi Kopernikowi wdzięczni rodacy) zastąpiono sentencją  „STA SOL NE MOVEARE” (Stój słońce, powstrzymaj swój bieg), z kolei napis „MIKOŁAYOWI KOPERNIKOWI RODACY”, który jest widoczny od strony Pałacu Zamoyskich zastąpiono słowami „DEM GROSSEN ASTRONOMEN NIKOLAUS KOPERNIKUS” (Wielkiemu astronomowi Mikołajowi Kopernikowi).

To działanie okupacyjnych władz spotkało się ze stanowczą odpowiedzią. Członek Szarych Szeregów, Alek Dawidowski, 11 lutego 1942 roku zdjął niemiecką tablicę, za co otrzymał honorowy pseudonim „Kopernicki”. Został również zganiony, ponieważ zrealizował swój plan bez zgody dowództwa.

Tydzień po tym wydarzeniu, na rozkaz Niemców z cokołu skuto polskie napisy. Gdy tylko kamieniarze zakończyli swoją pracę, Alek Dawidowski namalował czarną farbą na wypolerowanej powierzchni słowa „Mikołayowi Kopernikowi – Rodacy”. Co prawda, usunięto jego dzieło już dwa dni później, ale od tego czasu monument był czujnie obserwowany przez niemieckich agentów. Polski napis pojawił się na pomniku po raz drugi w Wielką Sobotę 4 kwietnia. Ostatecznie 29 kwietnia 1942 na monumencie zamontowano nową tablicę o tej samej co poprzednia treści „DEM GROSSEN ASTRONOMEN NICOLAUS KOPERNIKUS”.

Warto przeczytać: Niemcy: Polska dziewczynka zamordowana w Auschwitz przedstawiona jako ofiara Holokaustu [foto]

Podziel się