Szukaj

Francja: Organizatorzy słynnego biegu Grand Paris byli zmuszeni do odwołania tej imprezy. „Nie możemy poprowadzić trasy przez środek obozu uchodźców”

08-05-2018 12:19
Francja Fot. Mark Bridge / flikcr.com / CC BY-ND 2.0
Podziel się

W tym roku tradycyjny uliczny bieg Grand Paris nie odbędzie się. Jak wyjaśnili w wydanym oświadczeniu organizatorzy tego wydarzenia, koczowiska nielegalnych imigrantów zablokowały trasę, na której mieli rywalizować biegacze. Aż strach pomyśleć, ile pracy muszą wykonać już teraz francuskie władze, by odpowiednio przygotować Igrzyska Olimpijskie w 2024 roku.

Słynny paryski bieg Grand Paris organizowany jest już od wielu lat. Uczestniczący w nim biegacze pokonują dystans 10 km. Niemal za każdym razem w tej rywalizacji bierze udział tysiące profesjonalnych zawodników i amatorów. W tym roku jednak organizatorzy byli zmuszeni odwołać imprezę ze względu na obozowiska, które na trasie biegi utworzyli nielegalni imigranci.

W wydanym oświadczeniu organizatorzy Grand Paris napisali:

Koniecznie przeczytaj: Francja: Imigranci w Calais włamali się do ciężarówki jadącej do Wielkiej Brytanii. W środku zaskoczył ich... niedźwiedź polarny [wideo]

Czytaj też: To opublikowane przez Polaka nagranie ukazuje bolesną prawdę o współczesnej Francji. Tak obecnie wyglądają przedmieścia Paryża [wideo]

Nie mamy możliwości zorganizowania zawodów. Nie możemy poprowadzić trasy biegu przez środek obozu zamieszkiwanego przez uchodźców. Sport jej dla nas wielkim czynnikiem społecznym nie może więc stać się źródłem wykluczenia.

Mowa o obozowiskach imigranckich utworzonych wzdłuż kanału Saint Denis, na bulwarze, gdzie miała toczyć się tradycyjna rywalizacja biegaczy. Teraz szacuje się, że w tym miejscu koczuje około 2500 osób i niemal cały czas przybywają kolejni imigranci. 

Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku ogłoszono dezycję, że to właśnie Paryż będzie gospodarzem Igrzysk Olimpijskich w 2024. Już teraz francuskie władze intesywnie pracują nad tym, by zapewnić bezpieczeństwo sportowcom i kibiców uczestniczącym w tym wydarzeniu. Obecnie służby przygotowują m.in. kuloodporną ścianę wokół wierzy Eiffela. W jej okolicy odbędą się zawody łucznicze i siatkarskie (plażowe).

Warto przeczytać: Francja: Muzułmanin zaatakował protestujących motocyklistów. Jego zachowanie spotkało się ze stanowczą odpowiedzią [wideo]

Podziel się