Szukaj

Lech Wałęsa w wywiadzie z rosyjską agencją stwierdził, że „Polska i Niemcy powinny stać się jednym państwem”

24-11-2017 21:29
Lech Wałęsa, były prezydent RP, lipiec 2013 Fot. MSZ / flickr.com / CC BY-ND 2.0
Podziel się

Były prezydent w czasie rozmowy z rosyjską agencją ITAR-TASS podzielił się niezwykle kontrowersyjną uwagą. Lecha Wałęsa, komentując obecną sytuację geopolityczną, powiedział, że „powinniśmy stworzyć z Polski i Niemiec jedno państwo: Europa”. Treść wywiadu przytoczył fakt.pl

Świat jest źle zorganizowany. ONZ, NATO i Rada Europy – to idee starej epoki. Tak daleko doszliśmy w ramach technicznej modernizacji, że już nie mieścimy się w naszych krajach. Powinniśmy rozszerzać struktury ekonomiczne, obronne i różne inne struktury oraz stworzyć z Polski i Niemiec jedno państwo: Europa – mówił Wałęsa w wywiadzie dla prokremlowskiej agencji.

„Legendarny” przywódca Solidarności nie omieszkał pochwalić się swoim wpływem na losy świata: Moja walka doprowadziła do zjednoczenia Niemiec. Granice rozbiliśmy. Na horyzoncie globalizacja. To wszystko wymaga innych programów i struktur – mówił były polski prezydent, który zaznaczył, że podróżując po świecie: „próbuje namawiać ludzi do dyskusji nad nowym porządkiem świata”.

Koniecznie przeczytaj: Wałęsa zaczepił Cenckiewicza na Twitterze. Szybko doczekał się od historyka riposty – tym razem niezwykle dosadnej [FOTO]

Czytaj też: Finansowe tarapaty Lecha Wałęsy. Właśnie się dowiedział, że jego organizacja ma milion złotych długu

Jak można było się spodziewać, padło również pytanie o stosunki polsko-rosyjskie. Wałęsa stwierdził, że „niestety nie można ich nazwać dobrymi”.

Niemcy przyczynili nam znacznie więcej zła, a stosunki mamy z nimi znacznie lepsze, niż z Rosją. Dlaczego? Bo Niemcy po wojnie przyznali się do wszystkich swoich świństw. Należy raz na zawsze powiedzieć, co kto komu złego zrobił i postawić kropkę – ocenił.

Póki tego nie zrobimy, rana się nie zagoi – błyskotliwie podsumował Wałęsa.

Jak uściślił, trudne relacji z Rosją wynikają z… katastrofy smoleńskiej.

Są tacy ludzie, którzy żyją historią, przeszłością, specagentami. Oni nie umieją wymyślić nic innego. Dlatego nie wolno im dawać powodu. Takie tematy należy usuwać – powiedział były prezydent RP.

Warto przeczytać: Wyjątkowo bezczelny wpis Lecha Wałęsy w rocznicę stanu wojennego. Internauci nie wytrzymali. Miażdżąca odpowiedź [FOTO]

Podziel się