Szukaj

Sterylizacja pod pozorem ratującego życia szczepienia? W Kenii stosowano szczepionkę na tężec powodującą niepłodność

30-11-2017 10:26
Szczepienie młodej dziewczyny w Afryce Fot. PATH global health / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Kilka lat temu w Kenii przeprowadzono akcję szczepienia dziewcząt i kobiet przeciwko tężcowi. Szczepionka zawierała składniki upośledzającą płodność. Interwencja Kościoła katolickiego doprowadziła do przerwania akcji szczepień.

W 2014 roku w Kenii odbyła się akcja masowego szczepienia na tężec. 2 mln szczepionek zostało sfinansowane przez Światową Organizację Zdrowia i UNICEF. Już po pierwszej serii szczepień pojawiły się obawy, że szczepionka nie tylko chroni przed tężcem, chorobą o bardzo wysokiej śmiertelności, ale, niejako przy okazji, sterylizuje kobiety.

Szczepienie było skierowane do kobiet w wieku prokreacyjnym albowiem to im oraz noworodkom tężec zagraża najbardziej. Obawy dotyczące dodatkowego, sterylizacyjnego działania szczepionki zaniepokoiły kenijski episkopat, który zlecił szczegółowe badania preparatu.

Koniecznie przeczytaj: Włochy: Kierowca nie mógł uwierzyć w to, co zobaczył przed sobą na drodze [WIDEO]

Czytaj też: Afrykański biskup konwertował na islam i przekształcił kościół w meczet. Kuriozalny powód zmiany wiary [WIDEO]

Okazało się, że szczepionka zawiera antygen HCG wywołujący po pełnej pięciodawkowej serii szczepień trwałą, a po krótszej czasową niepłodność kobiet. W wyniku działań Kościoła szczepienia w Kenii przerwano po podaniu kobietom trzeciej dawki, toteż nie zdążyły one przynieść nieodwracalnych skutków. Istnieją jednak obawy, że tę szczepionkę stosuje się także w innych krajach Trzeciego Świata, zamiast normalnej szczepionki przeciwtężcowej, niemającej działania sterylizacyjnego czy antykoncepcyjnego. Więcej o samej szczepionce sterylizującej można przeczytać tutaj

To nie pierwszy raz, kiedy WHO oskarżane jest o celowe działanie mające na celu regulację prokreacji kobiet. Dr. Muhame Ngare, rzecznik Kenijskiego Stowarzyszenia Katolickich Lekarzy przypomniał, że Światowa Organizacja Zdrowia już 1990 r. próbowała przeprowadzić podobny program szczepień sterylizacyjnych, ale wtedy nie uzyskała zgody rządu.

LifeSiteNews z związku ze sprawą pisał z kolei, że w 1992 r. na spotkaniu OZN w Genewie „naukowcy” z całego świata oraz „obrońcy praw kobiet” dyskutowali na temat wykorzystania szczepionek regulujących płodność w Afryce. Szczepionkę anty-HCG uznano za najbardziej zaawansowaną.

Warto przeczytać: Prezydent Niemiec zaskoczył samych Niemców. Zaapelował do Afrykańczyków: „Zostańcie w domu. Wasze marzenia mogą się nie spełnić”

Podziel się