Szukaj

Verhofstadt publicznie skrytykował Tuska: „Zamknij się ze swoimi kolegami bez zmiany ubrań i bielizny” [wideo]

25-10-2018 11:27
Guy Verhofstadt, Donald Tusk Fot. Guy Verhofstadt / Twitter / screen Twitter
Podziel się

W czasie wczorajszej debaty w Parlamencie Europejskim Guy Verhofstadt wyraził swoje niezadowolenie z braku postępów w rozwiązaniu kwestii migracji, Brexitu czy w reformie strefy euro. Najmocniej dostało się obecnemu na sali szefowi Rady Europejskiej Donaldowi Tuskowi.

Po co zwoływano szczyt, skoro niczego nie postanowiono?

- komentował Verhofstadt, oceniając zeszłotygodniowy unijny szczyty w Brukseli.

Szef Liberałów za brak postępów obarczył przywódców unijnych, w tym Donalda Tuska.

Postawa pana kolegów w Radzie (Europejskiej) to lekceważenie obowiązków. Jak lunatycy maszerujemy prosto w kierunku nowej katastrofy finansowej. Wszyscy doskonale widzą, że taka katastrofa rysuje się na horyzoncie. Mam zatem jedno jedyne pytanie, panie Tusk, drogi Donaldzie. Nie jest ono skierowane bezpośrednio do ciebie, ale jesteś za to odpowiedzialny. Czy to jest dobra metoda?

Koniecznie przeczytaj: Donald Tusk publicznie rugał sekratarza generalnego KE. Junkcer szybko pokazał mu miejsce w szeregu [wideo]

Czytaj też: To nagranie obiegło sieć. Donald Tusk śmieje się z żartu Andrzeja Dudy [wideo]

- mówił holenderski europoseł, zwracając się do Tuska.

Panie Tusk, musi Pan zmienić swoje metody: niech Pan się zamknie ze swoimi kolegami i liderami w sali konferencyjnej, bez zmieniania ubrań i bielizny, dopóki nie wezmą oni na siebie odpowiedzialności i nie zreformują naszych zasad dotyczących migracji i strefy euro. To nie jest 5 przed, to jest 5 minut po dwunastej!

- grzmiał Verhofstadt.

Jak relacjonuje PAP, podczas debaty większość parlamentarzystów krytykowała niezdolność lub niechęć państw członkowskich do zajęcia się polityką azylową i migracyjną, które były obecne w porządku obrad Rady Europejskiej przez ostatnie trzy lata.

Donald Tusk w odpowiedzi stwierdził, że nie zgadza się ze wszystkimi zarzutami.

Prawie wszyscy z państwa wyrazili niezadowolenie z braku decyzji w sprawie polityki migracyjnej ze strony Rady Europejskiej. Rozumiem to niezadowolenie, bo wiem, że wolą większości w tej izbie było ustanowienie systemu kwot obowiązkowych (relokacji uchodźców – red.). Mimo tego co uważacie, Rada Europejska buduje wspólne europejskie rozwiązania dla polityki migracyjnej, ale w centrum tego jest wzmocnienie współpracy z krajami trzecimi, walka z przemytnikami ludzi, ochrona granic zewnętrznych i nieobowiązkowe kwoty (relokacji uchodźców – red.). Realny postęp w Radzie to fakt, że dziś prawie każdy rozumie, że naszym priorytetem powinno być zatrzymanie napływu nielegalnych migrantów, a nie ich redystrybucja

- powiedział.

Szef Rady dodał, że po wysłuchaniu debaty ma wrażenie, iż niektórzy chcieliby Europy, gdzie nie ma państw członkowskich i rządów. Donald Tusk zaznaczył, że on tego poglądu nie podziela.

Nagranie zamieszczone przez Verhofstadta poniżej:

Warto przeczytać: O czym rozmawiali Andrzej Duda i Donald Tusk? Zapytano o to eksperta od czytania z ruchu warg [wideo]

Podziel się