Szukaj

Stany Zjednoczone wycofały się z dostarczania broni pułkowi „Azow” na Ukrainie. „Nie będziemy wspierać neonazistów i antysemitów”

29-03-2018 12:18
Pułk Azow Fot. Sputnik Polska / Twitter.com / screen Twitter
Podziel się

Jak poinformował portal DoRzeczy.pl, Stany Zjednoczone wycofały się dostarczania broni dla członków skrajnie nacjonalistycznego pułku „Azow” walczącego na Ukrainie. Jak stanowczo podkreśliły, nie chcą już dalej wspierać neonazistów i antysemitów.

Niedawno opublikowano najnowszy zestaw wydatków amerykańskiego rządu. Jak się okazało, zawarto w nim zaostrzenie dotyczące pomocy Ukrainie, które przewiduje, że dostarczana broń nie może trafiać do członków paramilitarnego pułku „Azow”. Co ciekawe, to nie pierwszy raz, gdy takiego rodzaju ograniczenia pojawiają się w projektach regulacji. Podobnie było przez ostatnie trzy lata, ale wówczas po pewnym czasie je usuwano.

Koniecznie przeczytaj: Skandaliczne przemówienie we Lwowie – banderowcy grozili Polakom, świętując rocznicę zamordowania polskiego polityka [wideo]

Czytaj też: Ukraina: Nacjonaliści organizują antypolski marsz we Lwowie. Odbędzie się on pod hasłem „Miasto Lwów nie dla polskich panów” [wideo+foto]

W tym roku sytuacja wygląda nieco inaczej, bowiem zaostrzenie jest bardzo precyzyjnie sformułowane i zostało zaaprobowane przez odpowiednie organy. Brzmi ono następująco:

Fundusze zatwierdzone w tym akcie prawnym nie mogą zostać wykorzystane w celu dostarczania broni, organizowania szkolenia czy innej pomocy dla pułku Azow.

Jak podaje portal DoRzeczy.pl, Amerykanie zdecydowali się na taki krok ze względu na poglądy reprezentowane przez dowódcę Andrija Biłeckiego i pozostałych członków tej organizacji paramilitarnej, którzy publicznie propagują antysemityzm i neonazizm.

Warto także podkreślić, że ten pułk ściśle współpracuje ze skrajnie nacjonalistycznym „Prawy Sektorem” krzewiącym kult Bandery i armii UPA. 

Warto przeczytać: „Żydzi w Europie powinni mieć prawo do noszenia broni”. Rabin domaga się specjalnego traktowania dla Żydów i wywiera presję na UE

Podziel się