Szukaj

USA reaguje na incydent nieopodal Cieśniny Kerczeńskiej i stawia Rosji ultimatum. „Dajemy Wam 60 dni”

05-12-2018 16:05
Mike Pompeo Fot. Gage Skidmore / flikcr.com / CC BY-SA 2.0
Podziel się

W związku z niedawnym incydentem, do którego w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej, Sekretarz Stanu Stanów Zjednoczonych Mike Pompeo wezwał Rosję do przestrzegania traktatu rozbrojeniowego INF, gdyż w przeciwnym razie USA wystąpi z tego układu.

We wtorek sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział, że Rosja ma 60 dni na wycofanie się ze swoich militarnych działań:

Stany Zjednoczone dają Rosji 60 dni na powrót do przestrzegania traktatu rozbrojeniowego INF. W przeciwnym razie Waszyngton rozpocznie półroczną procedurę wyjścia z tego układu.

Amerykański polityk zapewnił, że administracja Donalda Trumpa będzie konsultowała swoje kolejne kroki w tej sprawie z przywódcami europejskich państw. Jednocześnie zaapelował o podejmowanie stanowczych decyzji, gdyż w tym momencie Rosja stanowi poważne zagrożenie dla Europy:

Koniecznie przeczytaj: Kompletny nokaut na Twitterze. Radosław Sikorski szybko zgaszony po słowach o reakcji na list ambasador USA

Czytaj też: USA: Adam Mazguła znów bagatelizuje stan wojenny. Tak opowiadał o zabójstwach działaczy antykomunistycznych [wideo]

Albo będziemy chować głowę w piasek, albo podejmiemy zdroworozsądkowe działania.(...) Rosja oszukuje w swoich zobowiązaniach dotyczących kontroli zbrojeń. (...) Nowy rosyjski pocisk pośredniego zasięg SSC-8 stanowi bezpośrednie zagrożenie dla Europy.

Rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Maria Zacharowa, odnosząc się do wypowiedzi Mike'a Pompeo, oświadczyła, że Rosja ściśle przestrzega tego układu:

Rosja ściśle przestrzega zapisów porozumienia i amerykańska strona o tym wie.

Warto przeczytać: Ambasador USA Georgette Mosbacher spotkała się z Grzegorzem Schetyną. O czym rozmawiali?

Podziel się