Szukaj

USA: podano wyniki wyborów do Kongresu. W Senacie duże zaskoczenie

09-11-2016 14:58
Kongres Stanów Zjednoczonych
Podziel się

Republikanie biorą wszystko! Nie tylko mają swojego prezydenta, ale jednocześnie wygrywają w obu izbach Kongresu. O ile zwycięstwo w Izbie Reprezentantów było do przewidzenia, to uzyskanie większości w Senacie to spore zaskoczenie.

Wczoraj w Stanach Zjednoczonych wybierano nie tylko prezydenta – ale również członków amerykańskiego parlamentu. Okazuje się, że poparcie dla Partii Republikańskiej było miażdżące. Po tym, jak zdecydowanie zwycięstwo odniósł Donald Trump, teraz konserwatyści uzyskali większość w obu izbach Kongresu. Oznacza to, że Republikanie przejmują w Stanach Zjednoczonych władzę wykonawczą i ustawodawczą, a prezydent będzie miał możliwość swobodnego rządzenia krajem.

Koniecznie przeczytaj: Donald Trump wygrywa wybory! Nowy prezydent USA wygłosił przemówienie [WIDEO]

Czytaj też: Wybory na Litwie: dobry wynik Polaków!

W Izbie Reprezentantów o reelekcję ubiegali się jej wszyscy członkowie. Tutaj niespodzianek nie było i większość zachowali Republikanie.

Wielkim zaskoczeniem, zwłaszcza dla wyborców Demokratów, jest wygrana konserwatystów w Senacie, gdzie wybierana była jedna trzecia członków tej izby. Według wstępnych wyników, Republikanie mają 54 senatorów, a Demokraci 46.

Porażka Demokratów jest tak duża, gdyż przegrali nawet w tych stanach, które do tej pory zdecydowanie sympatyzowały z tą partią, m.in w Illinois. Zaskoczeniem była porażka w Indianie, Pensylwanii, Karolinie Północnej, Arizonie czy na Florydzie. Co ciekawe, nawet sami Republikanie nie spodziewali się aż tak jednoznacznego zwycięstwa.

Warto przeczytać: Przeciwnicy Trumpa podpalili flagę USA i krzyczeli „J**ać białą Amerykę” [WIDEO]

Podziel się