Szukaj

Izraelski dziennikarz potwierdził, że USA interweniowało ws. ataków środowisk żydowskich na Polskę. „Administracja Trumpa chciała, by Izrael wygasił ten spór”

13-04-2018 14:40
Donald Trump Fot. Chairman of the Joint Chiefs / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Jak poinformował dziennikarz Barak Ravid, amerykańskie władze już kilkakrotnie upominały izraelski rząd, by ten zakończył spór z Polską ws. nowelizacji ustawy o IPN.

Publicysta dziennika „Haaretz” i telewizyjnego Kanału 10, Barak Ravid powołał się na informacje od wysokich urzędników izraelskich, którzy otwarcie przyznali, że Waszyngton już kilkakrotnie i na różne sposoby próbował przekonać władze do tego, by zakończyły spór o nowelizację ustawy o IPN i doprowadziły do normalizacji stosunków z Polską.  

Te upomnienia ze strony administracji prezydenta Donalda Trumpa miały dotrzeć m.in. do ambasador Izraela w Waszyngtonie Ron Dermer oraz innych dyplomatów, a także samego premiera Benjamina Netanjahu:

Koniecznie przeczytaj: Atak na Syrię przeprowadzony – USA, Wielka Brytania i Francja dokonały ataku rakietowego. Niepokojące oświadczenie Donalda Tuska [wideo+foto]

Czytaj też: Ambasador Anna Azari opowiedziała o nastrojach panujących wśród jej rodaków. „Obywatele Izraela wciąż dopytują, czy mogą bezpiecznie przyjeżdżać do Polski”

 Amerykanie mówili nam, że im też się ta polska ustawa nie podoba i że prosili Polaków, by rozwiązali ten problem, ale z drugiej strony podkreślali fakt, że Polska jest sojusznikiem Stanów Zjednoczonych i Izraela i musimy uważać, żeby nie narazić tego sojuszu na szwank, że musimy odbudować relacje.

Co ciekawe, władze USA miały wywierać duże naciski nie tylko na izraelski rząd, ale także na opozycję. Gdy 5 marca w Białym Domu gościł lider opozycji parlamentarnej Icchak Herccog, w trakcie rozmowy z wiceprezydentem Mikiem Pence'em został poproszony o złagodzenie publicznej krytyki względem Polski, oraz otrzymał propozycję współpracy przy naprawie stosunków izraelsko-polskich.

Kolejnym ważnym krokiem wykonanym w kierunku załagodzenia sporu była amerykańska organizacja obchodów Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu przy współpracy z polską oraz izraelską ambasadą. Uroczystości te odbyły się w środę w Waszyngtonie. 

Warto przeczytać: „Jesteśmy przyjaciółmi w każdym calu” – wzruszające przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej [wideo]

Podziel się