Szukaj

Izraelski dziennikarz potwierdził, że USA interweniowało ws. ataków środowisk żydowskich na Polskę. „Administracja Trumpa chciała, by Izrael wygasił ten spór”

13-04-2018 14:40
Donald Trump Fot. Chairman of the Joint Chiefs / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Jak poinformował dziennikarz Barak Ravid, amerykańskie władze już kilkakrotnie upominały izraelski rząd, by ten zakończył spór z Polską ws. nowelizacji ustawy o IPN.

Publicysta dziennika „Haaretz” i telewizyjnego Kanału 10, Barak Ravid powołał się na informacje od wysokich urzędników izraelskich, którzy otwarcie przyznali, że Waszyngton już kilkakrotnie i na różne sposoby próbował przekonać władze do tego, by zakończyły spór o nowelizację ustawy o IPN i doprowadziły do normalizacji stosunków z Polską.  

Te upomnienia ze strony administracji prezydenta Donalda Trumpa miały dotrzeć m.in. do ambasador Izraela w Waszyngtonie Ron Dermer oraz innych dyplomatów, a także samego premiera Benjamina Netanjahu:

Koniecznie przeczytaj: Prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę 447. Bardzo wymowne komentarze znanych polskich publicystów

Czytaj też: Reakcja Angeli Merkel mówi wszystko. Donald Trump przemawiając obok kanclerz, poradził Niemcom, aby brały przykład z Polski [wideo]

 Amerykanie mówili nam, że im też się ta polska ustawa nie podoba i że prosili Polaków, by rozwiązali ten problem, ale z drugiej strony podkreślali fakt, że Polska jest sojusznikiem Stanów Zjednoczonych i Izraela i musimy uważać, żeby nie narazić tego sojuszu na szwank, że musimy odbudować relacje.

Co ciekawe, władze USA miały wywierać duże naciski nie tylko na izraelski rząd, ale także na opozycję. Gdy 5 marca w Białym Domu gościł lider opozycji parlamentarnej Icchak Herccog, w trakcie rozmowy z wiceprezydentem Mikiem Pence'em został poproszony o złagodzenie publicznej krytyki względem Polski, oraz otrzymał propozycję współpracy przy naprawie stosunków izraelsko-polskich.

Kolejnym ważnym krokiem wykonanym w kierunku załagodzenia sporu była amerykańska organizacja obchodów Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu przy współpracy z polską oraz izraelską ambasadą. Uroczystości te odbyły się w środę w Waszyngtonie. 

Warto przeczytać: Donald Trump zażartował z Emmanuela Macrona. Prezydent USA... strzepnął łupież z jego marynarki: „Teraz wyglądasz perfekcyjnie” [wideo]

Podziel się