Szukaj

Komisja Europejska nie odpuszcza. Pomimo wielu przeprowadzonych rozmów wciąż ma wątpliwości. „W tym momencie nie możemy wycofać artykułu 7”

14-05-2018 11:15
Frans Timmermans Fot. Polityczne Wstawki / YouTube / screen YouTube
Podziel się

Jak poinformował portal DoRzeczy.pl, w poniedziałek wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Frans Timmermans przedstawi raport o stanie rozmów prowadzonych pomiędzy polskimi władzami a Brukselą w sprawie tzw. procedury kontroli praworządności w naszym kraju.

W niedzielę Frans Timmermans przyznał, że pomimo tego, iż są wyraźnie postępy w prowadzonym dialogu, to jednak za wcześnie na to, aby uznać, że wszystkie problemy zostały rozwiązane. W związku z tym, jak podkreślił, artykuł 7 nie może być jeszcze wycofany:  

Osiągnęliśmy jakiś postęp, ale nie jesteśmy jeszcze w miejscu, które uprawnia do stwierdzenia, że problemy zostały rozwiązane. Nasze rekomendacje są jasne, chodzi w gruncie rzeczy o niezawisłość wymiaru sprawiedliwości. W państwie prawa trzeba mieć jasno wyznaczony podział władz i niezawisły system sądownictwa. W tym zakresie mamy wątpliwości.

Koniecznie przeczytaj: Znany włoski dziennikarz opowiedział o ukrywanych faktach związanych z masową migracją. „Unia Europejska ściągnęła do siebie terrorystów”

Czytaj też: BBC przygotowało artykuł poświęcony Robertowi Biedroniowi. „Młodzi słuchają Biedronia jak proroka”

Warto zaznaczyć, że na początku maja szef polskiego MSZ prof. Jacek Czaputowicz spotkał się z wiceszefem Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem. Wówczas unijny polityk przyznał, że rozmowa dotycząca art. 7 i kwestii praworządności w Polsce była bardzo udana i owocna. Jak powiedział, jest wdzięczny za zaangażowanie polskich władz, które chcą prowadzić otwarty dialog: 

Jestem wdzięczny ministrowi, że przybył do Brukseli w dniu święta narodowego. Rozmowy są pozytywne, ale potrzebujemy jeszcze czasu, obserwujemy uważnie co stanie się z ustawami w Sejmie i wtedy podejmiemy decyzję co do dalszych kroków.

Warto przeczytać: Belgijski minister ostrzega i wzywa pozostałych polityków do przebudzenia: Ten kryzys będzie końcem Unii Europejskiej

Podziel się