Szukaj

Ukraiński deputowany skomentował nową ustawę regulującą korzystanie z banderowskiej flagi. „Trzeba dać godną odpowiedź polskim łajdakom”

03-04-2018 12:16
Kult Bandery na Ukrainie Fot. All-Ukrainian Union / wikimedia.org / CC BY 3.0
Podziel się

Ukraiński deputowany Jurij Tymoszenko podczas wywiadu dla gazety „Obozrewatel" skomentował projekt ustawy regulującej korzystanie z flagi OUN-UPA. Jak przyznał, trzeba ta ją przegłosować niezależnie od reakcji polskich władz.

W trakcie rozmowy w niezwykle stanowczy sposób podkreślił, że opinia Polski, której obywatele zbezcześcili flagę banderowską, nie powinna być brana pod uwagę podczas prac nad tą ustawą. Jak przyznał, trzeba przyjąć te rozwiązania prawne, by dać mocną odpowiedź krajowi, który nie szanuje ukraińskich symboli narodowych: 

Opowiadam się w 100% za czerwono-czarną flagą, za świętym sztandarem walki, za flagą UPA, za tym by dać godną odpowiedź polskim łajdakom, którzy ją deptali naśmiewając się z nas i naszej godności. Jestem za tym, by traktować ją na równi z państwową i by była obecna w każdym mieście na centralnych placach. To nie jest prosta sprawa, ale po tym, jak tyle razy Polacy splunęli nam w kieszenie, jak wiele zrobiono przeciwko nam, najmniej mnie obchodzi fakt, że niektórzy Polacy coś tam sobie pomyślą.

Koniecznie przeczytaj: To Polacy sprowokowali ludobójstwo na Wołyniu? Skandaliczne słowa posła Nowoczesnej spotkały się ostrą reakcją prowadzącego [wideo]

Czytaj też: Polscy narodowcy spalili pod ambasadą Ukrainy portret Stephana Bandery. Podeptano również czerwono-czarną flagę UPA [wideo]

Co warto podkreślić, Jurij Tymoszenko jest członkiem kołomyjskiego oddziału bractwa żołnierzy OUN-UPA oraz partii Front Ludowy byłego premiera Arsenija Jaceniuka. Front Ludowy (Narodnyj Front, NF) to partia polityczna o profilu liberalno-demokratycznym i proeuropejskim. 

Warto przeczytać: „Lwów nie dla polskich panów”. Haniebna demonstracja na Ukrainie. Ulicami Lwowa przeszedł antypolski marsz, który uczcił dowódcę UPA [foto+wideo]

Podziel się