Szukaj

Ukrainiec z nazistowską flagą na plecach. Zdjęcia zostało zrobione przez niemieckiego dziennikarza dokładnie w 74 rocznicę powstania UPA

17-10-2016 00:59
Ukrainiec z nazistowską flagą Fot. Holger Lühmann / Twitter / screen Twitter
Podziel się

Holger Lühmann, niemiecki dziennikarz zajmujący się polityką państw wschodnioeuropejskich, zamieścił na swoim twitterowym profilu zdjęcia Ukraińca, który zawinięty jest w hitlerowską flagę ze swastyką. Fotografię zrobiono 14 października w Kijowie, czyli wtedy kiedy ulicami ukraińskiej stolicy przeszły marsze z okazji 74 rocznicy powstania UPA.

Niemiecki dziennikarz umieścił wczoraj na Twitterze dwie fotografie Ukraińca, który idąc ulicą w Kijowie, ostentacyjnie manifestuje swoje poparcie dla nazizmu. Mężczyzna owinięty był we flagę z symbolem hitlerowskiej swastyki. Autor zdjęcia, Holger Lühmann zastanawia się, skąd na Ukrainie fascynacja ideologią nazistowską:

Dlaczego nazizm zdaje się być aż tak atrakcyjny dla Ukraińców, którzy byli traktowani przez nazistów jak wróg? - pyta w swoim wpisie niemiecki dziennikarz.

Koniecznie przeczytaj: Neobanderowiec z partii Swoboda zaproszony na spotkanie przez bibliotekę w Kolbuszowej

Czytaj też: Ukraiński IPN chce, aby Polska odbudowała zniszczone pomniki UPA

Zdjęcie zrobiono 14 października. W tym czasie odbywał się w Kijowie Marsz Chwały Bohaterów zorganizowany przez partię Swoboda. Manifestacja, w której wzięło udział około 5 tys. osób, miała na celu „uczcić” powstanie założonej 74 lata temu Ukraińskiej Powstańczej Armii. Swoje pochody z tej okazji organizowały także Korpus Nacjonalistyczny” („Azow”) i „Prawy Sektor”. Przypomnijmy, że UPA ponosi odpowiedzialność za ludobójstwo dokonane na Polakach kilkadziesiąt lat temu na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

Nacjonalistyczne nastroje, w tym obejmujące odwołania do hitlerowskiego nazizmu, wśród niektórych Ukraińców nie są czymś nowym. Ulicami Kijowa przeszedł w czerwcu tego roku marsz, którego uczestnicy wykrzykiwali m.in. „Rudolf Hess, Hitlerjugend SS”, „Bandera przyjdzie, będzie Ukraina wielka” czy „Moskali na noże”. Wiele osób podnosiło także rękę w charakterystycznym dla nazistów geście „Sieg heil”.

Warto przeczytać: Gloryfikacja UPA i Bandery w polskiej szkole dla Ukraińców!

Podziel się