Szukaj

Ukraińcy zszokowani po ujawnieniu majątków polityków

04-11-2016 10:23
Flaga Ukrainy zawieszona na maszcie na tle nieba Fot. skhakirov / flickr.com / CC BY-SA 2.0
Podziel się

W ramach antykorupcyjnej reformy na Ukrainie tamtejsi politycy zostali zmuszeni do ujawnienia swoich majątków. Dane, które znalazły się w elektronicznych oświadczeniach są szokujące – wielomilionowe majątki najważniejszych przedstawicieli władzy mocno kontrastują z niskimi zarobkami większości obywateli kraju.

Obowiązek składania oświadczeń majątkowych przez ukraińskich polityków i wysokich rangą urzędników wprowadzono pod wpływem nacisków ze strony Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Unii Europejskiej, które domagały się większej transparentności tamtejszych rządów, zwłaszcza w obliczu fatalnej sytuacji gospodarczej kraju.

Majątki, które ujawniono, rzeczywiście robią wrażenie. Premier Ukrainy Wołodimir Grojsman wraz z żoną posiada 1,2 mln dolarów i 460 tys. euro w gotówce i kolekcji luksusowych zegarków.

Koniecznie przeczytaj: FIFA ukarała Ukraińców za wywieszenie banderowskiej flagi na polskim stadionie

Czytaj też: Eliminacje MŚ: mecz Ukraina-Kosowo odbył się… na stadionie Cracovii. Nie zabrakło politycznych podtekstów

Prezydent Petro Poroszenko zadeklarował udziały w ponad 100 firmach w kilku państwach na całym świecie, m.in. w Chinach, na Cyprze i brytyjskich Wyspach Dziewiczych. Pieniądze ulokowane w bankach to łącznie ponad 26 mln dolarów, 14 tys. euro i 540 tys. hrywien. Ponadto Poroszenko oświadczył, że pożyczył osobom trzecim prawie 4 mln dolarów i ponad 1 mln hrywien. Prezydent Ukrainy do deklaracji wpisał również pokaźną kolekcję dzieł sztuki - łącznie ok 100 obrazów z XIX-XXI w. i kilka rzeźb, w tym „Chłopiec łowiący ryby” włoskiego rzeźbiarza Guglielmo Pugiego.

Według złożonych oświadczeń, majątek 24 członków ukraińskiego rządu to łącznie około 7 milionów dolarów w gotówce. Z kolei dwóch członków frakcji prezydenta Petra Poroszenki, braci Bohdan i Jarosław Dubnewiczów - tylko w gotówce posiada łącznie ponad 26 mln dolarów.

Roman Niestierow, szef Państwowej Służby Podatkowej, ujawnił z kolei, że majątek jego i żony obejmuje łącznie ok. 2,2 mln dolarów w gotówce, diamenty, futra, liczne szwajcarskie zegarki, drogą broń myśliwską, zabytkową porcelanę i kryształy.

Wrażenie robi także majątek Andrieja Łozowogo, członka Partii Radykalnej, który do oświadczenia wpisał m.in. kolekcję kilkudziesięciu zabytkowych ikon (w tym arcydzieł z XVI w.), krucyfiks ze świętymi relikwiami z XIII w. i obrazy o tematyce świeckiej – również z XVI w. Dodatkowo polityk przyznał się do posiadania mieszkania w Kijowie, pięciu sztuk luksusowych złotych zegarków, 186 butelek win kolekcjonerskich, zabytkowej broni, auta Toyota Sequoia, a także angielskich i holenderskich antyków z XIX w. Ciekawostką jest z kolei wpisanie do oświadczenia… deklaracji partyjnej.

W kategorii „majątku religijnego” „wyróżnił” się najbardziej poseł Anatolij Matwijenko, który zadeklarował, że posiada… cerkiew w Bryłowce w Obwodzie Winnickim.

Powyższe przykłady to tylko niewielka część ogromnych majątków ukraińskich polityków i ważnych urzędników. Łącznie złożonych zostało około 100 tys. elektronicznych deklaracji – wszystkie mają być teraz zweryfikowane przez ukraińskie Biuro Antykorupcyjne, które powstało także w wyniku presji ze strony MFW.

Warto przeczytać: Ukraina: Nauczycielka chciała sprzedać dziecko… handlarzowi ludzkich organów

Podziel się