Szukaj

Ukraina próbowała zablokować emisję filmu „Wołyń” w Czechach. Ich zdaniem produkcja ta zniekształca historię

12-09-2018 15:48
Wołyń Fot. KinoTV / YouTube.com / screen YouTube
Podziel się

Jak poinformował portal kresy.pl, czeska telewizja wyemitowała w ubiegłą sobotę film „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego. Nie obyło się to jednak bez większych problemów, bowiem ukraiński ambasador Jewhen Perebyjnis usilnie protestował przeciwko wyświetlaniu tej produkcji.

Ambasador Ukrainy w Czechach Jewhen Perebyjnis starał się zablokować emisję tego filmu, ponieważ jego zdaniem, produkcja ta jest pełna uprzedzeń i przekłamań historycznych.

W rozmowie z portalem Aktualne.cz ukraiński polityk tłumaczył, że chciał jedynie przekazać stacji telewizyjnej opinie jego rodaków na temat tego filmu:

Niektóre zwodnicze i nieprawdziwe ujęcia tego filmu przez wielu Ukraińców są postrzegane jako obraźliwe. Nie mając zamiaru ingerować w politykę redakcyjną czeskiej telewizji, napisałem list do kierownictwa kanału, w którym streściłem wszystkie komentarze, jakie mają wobec tego filmu Ukraińcy zamieszkali w Czechach.

Koniecznie przeczytaj: Ukraina: Afera w instytucji kierowanej przez Sławomira Nowaka. SBU wykryła przestępczy proceder

Czytaj też: Rosyjscy dziennikarze i eksperci debatowali nad rozbiorem Ukrainy. Część ziem przydzielili Polsce [foto]

Jak się jednak okazało, czeska stacja telewizyjna nie ugięła się pod naciskami ukraińskiego polityka i wyemitowała film w  zaplanowanym terminie. W reakcji na tą decyzję, Jewhem Perebyjnis zaapelował, aby przeznaczano odpowiednią ilość czasu antenowego dla ekspertów z Kijowa, którzy mogliby wytłumaczyć widzom, jaka jest prawda o wydarzeniach na Wołyniu.

Warto przeczytać: Ukraińscy nacjonaliści domagają się wydalenia węgierskiego konsula. Jest stanowcza odpowiedź rządu Victora Orbana

Podziel się