Szukaj

Ukraińcy politycy domagają się usunięcia lwów z Cmentarza Orląt Lwowskich. „To symbol polskiej okupacji”

26-10-2018 14:19
Cmentarz Orląt we Lwowie Fot. Lestat (Jan Mehlich) / wikimedia.org / CC BY-SA 3.0
Podziel się

Jak poinformowało RMF FM, Rada Obwodowa we Lwowie zażądała usunięcia posągów lwów z Cmentarza Orląt Lwowskich. Jej zdaniem, zostały postawione nielegalnie i są „symbolem polskiej okupacji Lwowa”. Oświadczenie w tej sprawie zostało przesłane do Polskiej Agencji Prasowej.

W oświadczeniu przesłanym przez ukraińskich polityków powołano się m.in. na incydenty niszczenia ich pomników w naszym kraju:

Dążenie do ustawienia potajemnie pomników polskiej okupacji Lwowa trwa na tle niszczenia ukraińskich pomników na terytorium Polski, co odbywa się za milczącą zgodą polskich władz lokalnych. Zrozumiałe jest, że wspomniane posągi będą wykorzystywane przez polskie koła radykalne do prowokacji na Ukrainie i staną się podstawą pogorszenia stosunków ukraińsko-polskich.

Koniecznie przeczytaj: Izrael: Zdewastowano katolicki cmentarz w Beit Dżamal. Stanowcza reakcja polskiego konsula [foto]

Czytaj też: Norwegia: Archeolodzy znaleźli statek wikingów zakopany pod ziemią [wideo]

Dwa kamienne lwy będące niegdyś integralną częścią kolumnady Pomnika Chwały wróciły na Cmentarz Orląt Lwowskich w grudniu 2015 roku.

Zdaniem lwowskiej Rady Obwodowej postawiono je nielegalnie. Niedawno z tego właśnie powodu posągi zasłonięto płytami.

Na Cmentarzu Obrońców Lwowa, zwanym też Cmentarzem Orląt, spoczywa blisko trzy tysiące żołnierzy poległych w walkach z Ukraińcami oraz w czasie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. Po II wojnie światowej cmentarz został zdewastowany. Otwarto go ponownie w 2005 r.

Warto przeczytać: Rosyjscy dziennikarze i eksperci debatowali nad rozbiorem Ukrainy. Część ziem przydzielili Polsce [foto]

Podziel się