Szukaj

Ukraińskie władze chcą zapewnić bezpieczeństwo integralność swojego terytorium. Wyślą wojsko na teren zamieszkały przez ... Węgrów

22-03-2018 13:06
Petro Poroszenko Fot. Senat RP / flickr.com / CC BY-ND 2.0
Podziel się

Jak poinformował węgierski portal hirado.hu, ukraińskie władze pod pretekstem „obrony integralności terytorialnej" chcą wysłać wojsko w rejon Zakarpacia, który zamieszkiwany jest m.in. przez Węgrów. Na te plan stanowczo zareagował szef węgierskiego MSZ, który stwierdził, że Kijów próbuje w ten sposób pokazać, że ta mniejszość etniczna stanowi zagrożenie.

Z oficjalnych informacji wynika, że ukraińskie władze planują przywrócenie na Zakarpaciu jednostki wojskowej, w której służyłby batalion złożony z 800 osób. Jest to, ich zdaniem, konieczny krok do tego, by zapewnić ochronę integralności terytorium kraju.

To wyjaśnienie bardzo zaniepokoiło szefa węgierskiego MSZ Petera Szijjarto, który stwierdził, że Kijów uznaje Węgrów za potencjalne zagrożenie:

To oznacza, że Kijów uważa węgierską wspólnotę narodową za zagrożenie, co jest oburzające, właśnie dlatego Węgry występują przeciwko temu kategorycznie.

Koniecznie przeczytaj: Polacy ratowali Żydów podczas Powstania w Getcie Warszawskim – świetny klip przygotowany przez Polską Fundację Narodową [wideo]

Czytaj też: Oburzająca profanacja „Roty”. Narodowa pieśń ze zmienionymi słowami pojawiła się podczas Czarnego Piątku. Tekst budzi niesmak [wideo]

Od jakiegoś czasu stosunki ukraińsko-węgierskie nie są najlepsze. Jakiś czas temu, właśnie w obwodzie zakarpackim nieznani sprawcy dwukrotnie podpalili budynek „Towarzystwa Kultury Węgierskiej". Po tych incydentach węgierskie władze zaapelowały o wysłanie w tej rejon obserwatorów OBWE.

Kolejną kwestią wpływającą negatywnie na wzajemne relacje jest ukraińska ustawa o edukacji, który m.in. w znacznym stopniu ogranicza możliwość edukowania w innych językach. 

Po przyjęciu tych przepisów prawnych wiele państw, w tym Węgry i Rumunia, wystąpiły z oświadczeniem, że naruszają one prawa mniejszości narodowych na Ukrainie. Ponadto szef węgierskiego MSZ zapowiedział wystąpienie z inicjatywą rewizji porozumienia o stowarzyszeniu tego kraju z Unią Europejską. 

 

Warto przeczytać: Ukraina: Nieznani sprawcy zdewastowali tablicę poświęconą królowi Janowi Sobieskiemu. W jej miejsce powiesili baner z portretem Stepana Bandery

Podziel się