Szukaj

We Lwowie przeszedł „Marsz Wyszywanek” upamiętniający powstanie dywyzji SS „Galizien”. Mocny komentarz polskiego księdza [wideo+foto]

30-04-2018 15:24
Marsz we Lwowie Fot. Rafał z Krakowa / Twitter.com / screen Twitter
Podziel się

We Lwowie przeszedł uroczysty „Marsz Wyszywanek” upamiętniający 75. rocznicę utworzenia dywizji Waffen-SS Galizien. Wydarzenie to wywołało dużo kontrowersji z uwagi na fakt, że uczestnicy pochodu dumnie nieśli charakterystyczne nazistowskie symbole. Do tej sprawy odniósł się m.in. ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Tegoroczny „Marsz Wyszywanek” upamiętniający 75. rocznicę utworzenia dywizji Waffen-SS Galizien, odbył się pod nazwą „Marsz Wielkości Ducha”. Organizatorem tego wydarzenia była partia Narodowy Korpus, współpracująca z pułkiem „Azow”, który wprost odwołuje się do neobanderyzmu i symboliki nazistowskiej.

Co ciekawe, marsz z okazji 75. rocznicy utworzenia dywizji SS „Galizien” zgromadził wiele młodych osób. Jak widzimy na opublikowanym nagraniu w wydarzeniu uczestniczyły także rodziny z dziećmi. Kontrowersje wywołał fakt, że na czele pochodu szły osoby przebrane za żołnierzy SS. Ponadto demonstranci nieśli emblematy dywizji oraz miały założone opaski w kolorach flagi UPA.

Koniecznie przeczytaj: UK: Youtuber nagrał żartobliwy filmik z hajlującym psem. Sąd uznał, że wytresował go na nazistę i ukarał go za „przestępstwo z nienawiści” [wideo]

Czytaj też: „Osiągnęliście dno, którego się brzydzę” – Dominik Tarczyński ostro skomentował najnowszy spot Platformy Obywatelskiej [wideo]

Komentujący to wydarzenie szef ukraińskiego IPN-u Wołodymyr Wiatrowycz przyznał, że takie rocznice nie powinny być obchodzone. Z kolei na zarzuty o propagowanie nazizmu i faszyzmu przez uczestników marszu, odparł że regulująca tą kwestię ustawa nie traktuje symboliki SS Galizien jako nazistowskiej: 

Takie rocznice nie powinny być obchodzone na Ukrainie. W niemieckiej i radzieckiej armiach podczas II wojny światowej Ukraińców traktowano tak samo – jak mięso armatnie. (...) We wskazanym spisie symbolika 14. Dywizji Grenadierów Waffen SS Galizien (1. Ukraińskiej Dywizji UNA) jest nieobecna. Biorąc to pod uwagę, symbolika 14. Dywizji Grenadierów Waffen SS Galizien (1. Ukraińskiej Dywizji UNA) zgodnie z obowiązującym ustawodawstwem Ukrainy nie jest symboliką narodowo-socjalistycznego (nazistowskiego) reżimu, której propagowanie lub publiczne wykorzystywanie jest zakazane na Ukrainie.

Sprawę marszu poruszył również m.in ks. Tadeusz Isakowicz-Zalewski. Duchowny w swoim wpisie na Twitterze zapytał:

Na Ukrainie feta z okazji 75. rocz. utworzenia przez Hitlera ukraiń. Dywizji SS "Galizien". Co na to @PLinUkraine i "giedroyciowcy" oraz "antyfaszyści" od Michnika i Sorosa? Znów głowa w piasek?

Warto przypomnieć, że 14 Dywizja Grenadierów SS była jednostką. która dopuszczała się zbrodni wojennych. 28 lutego 1944 r. w Hucie Pieniackiej żołnierze ci wraz z ukraińskimi nacjonalistami wymordowali 868 Polaków. Dwa miesiące później zabili również 862 osób w Chodaczkowie Wielkim. To tylko dwa spośród wielu przypadków okrucieństwa ukraińskich żołnierzy, którzy walczyli za Adolfa Hitlera.

Poniżej nagranie:

 

 

Warto przeczytać: Kolejna skandaliczna prowokacja na Marszu Żywych. Takie napisy towarzyszy izraelskiej młodzieży odwiedzającej Auschwitz [foto]

Podziel się