Szukaj

Ukraina: Nacjonaliści zorganizowali demonstracje pod polską ambasadą i konsulatami: „Jesteśmy banderowcami i jesteśmy z tego dumni” [WIDEO+FOTO]

06-02-2018 12:28
Protesty Ukraińców przeciwko nowelizacji ustawy o IPN Fot. ВО "Свобода" / facebook.com
Podziel się

W poniedziałek odbyły się zorganizowane przez ukraińską partię Swoboda protesty przeciwko nowelizacji ustawy o IPN. Według oficjalnych danych, demonstranci pojawili się na ulicach sześciu miast. Podczas manifestacji skandowali kontrowersyjne hasła i trzymali w rękach czarno-czerwone banderowskie flagi.

Ukraińcom w nowelizacji ustawy o IPN nie spodobał się zapis, przygotowany i zaproponowany przez klub Kukiz'15, który zakłada wprowadzenie odpowiedzialności karnej za propagowanie ideologii banderowskiej, a także negowanie zbrodni popełnionych przez ukraińskie organizacje nacjonalistyczne w trakcie II wojny światowej.

Główna manifestacja odbyła się pod polską ambasadą w Kijowie. Ponadto, jak informują organiztorzy, protestowano również pod innymi polskimi placówkami dyplomatycznymi w Winnicy, Łucku, Charkowie, Lwowie oraz w Odessie.

Koniecznie przeczytaj: Niewiarygodne. Nowelizacja ustawy o IPN nie podoba się mieszkającym w Polsce… Niemcom. „Były obozy zakładane i prowadzone przez polską administrację”

Czytaj też: Prezydent Ukrainy ostro krytykuje nowelizację ustawy o IPN. Tymczasem we Lwowie zezwolono na wieszanie... banderowskich flag [FOTO]

W Kijowie do manifestujących demonstrantów wyszedł przedstawiciel polskiej ambasady, któremu wręczono oficjalny list protestacyjny. W piśmie tym przedstawiciele partii Swoboda, Kongresu Ukraińskich Nacjonalistów, oraz Narodowego Korpusu i Prawego Sektor zgodnie stwierdzili że, nowelizacja ustawy o IPN przyjęta przez polski parlament powtarza „kremlowskie propagandowe klisze o rzekomych zbrodniach ukraińskich nacjonalistów”. Autorzy listu skierowali również swoją prośbę do prezydenta Dudy, aby nie podpisywał tej ustawy. 

Według oficjalnych danych pod konsulatem we Lwowie manifestowało ok. 50 osób. Protestujący tam demontranci trzymali w rękach transparenty, na któych widniały kontrowersyjne hasła tj.: „Bandera, Szuchewycz – bohaterowie ludu, walczyli o naszą wolność”, „Polsko, pokajaj się za okupację Ukrainy”, „Nie ważcie się zaczepiać naszych bohaterów”, czy też „Jesteśmy banderowcami i jesteśmy z tego dumni”.

W Charkowie demonstrantom biorącym udział w protestach towarzyszyły transparenty z następującymi hasłami: „Z takimi przyjaciółmi wrogów już nie trzeba”, „Nie powtarzajcie putinowskiej propagandy”, a także „Polska zadała cios w plecy Ukrainy, aby przypodobać się Kremlowi”.

Co warto zaznaczyć, w manifestacjach uczestniczyli parlamentarzyści oraz liderzy partii Swoboda, a także przedstawiciele Prawego Sektora i Narodowego Korpusu. Na demonstracjach pojawili również weterani z organizacji kombatanckich OUN-UPA. W trakcie jednej z nich czołowy działacz Swobody stwierdził wprost, że myśl Bandery jest „ideologią niepodległej Ukrainy”.

Warto przeczytać: Ukraina jest przeciwna nowelizacji ustawy o IPN. Tymczasem sam ukraiński ambasador przyznaje, że jego kraj nawet nie wie, o co chodzi w tej ustawie [wideo]

Podziel się