Szukaj

Ukraina: dewastacja pomnika ofiar SS Galizien i UPA w Hucie Pieniackiej. Wysadzono w powietrze krzyż [WIDEO]

10-01-2017 11:20
Huta Pieniacka - pomnik ofiar zaordowanych w 1944 r. Polaków Fot. Stanisław i Andrzej Tomczakowie / wikimedia.org / CC BY-SA 3.0
Podziel się

Na zachodniej Ukrainie, w Hucie Pieniackiej zniszczono pomnik upamiętniający ofiary mordu dokonanego na Polakach 28 lutego 1944 r. przez odział SS „Galizien” i okoliczne oddziały UPA.

Stojący na środku kamienny krzyż został wysadzony w powietrze. Dwie tablice umieszczone po bokach pomalowano w niebiesko-żółte i czerwono-czarne barwy nawiązujące do ukraińskiej i banderowskiej flagi, naniesiono także symbole SS.

Według danych IPN-u mord dokonany na Polakach 28 lutego 1944 r. w Hucie Pieniackiej przeprowadzony został przez ukraińskich ochotników z 4 Pułku Policyjnego SS 14 Dywizji SS „Galizien”, dowodzonej przez niemieckiego kapitana, wraz ze wsparciem okolicznego oddziału Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). W czasie pacyfikacji wsi zabito około 850 osób.

Koniecznie przeczytaj: Kolejne miasto nie chce się zgodzić na postawienie pomnika „Rzeź Wołyńska”. Zbyt „dosłowny” i „drastyczny” [WIDEO]

Czytaj też: Chcą postawić pomnik Lechowi Wałęsie. Ma mieć 4 metry

W 1989 r. rodziny zamordowanych Polków, a także ci którzy przeżyli atak, ufundowali drewniany krzyż, mający przypominać o dokonanej zbrodni. W 2015 r. dzięki staraniom Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa postawiono kamienny pomnik. Strona ukraińska przez dwa lata nie chciała wydać zgody na umieszczenie na krzyżu, będącego centralnym elementem monumentu, daty zbrodni.

Huta Pieniacka - pomnik ofiar zaordowanych w 1944 r. Polaków

Nagranie i zdjęcie dokumentujące akt wandalizmu umieszczone zostały w poniedziałek w rosyjskich mediach społecznościowych. Ukraiński Prawy Sektor twierdzi, że zniszczenie pomnika mogło być rosyjską prowokacją. Rzecznik tej organizacji wyklucza, aby dewastacji dokonali ich działacze.

Warto przeczytać: Antypolski incydent we Lwowie. Konsulat RP oblany czerwoną farbą. Pojawił się też napis

Podziel się