Szukaj

Ukraiński sąd w trybie przyśpieszonym skazał Polaka, który odsłonił lwy na Cmentarzu Orląt Lwowskich

30-07-2018 10:26
Lwy na Cmentarzu Orląt we Lwowie Fot. KurierGalicyjski / You Tube / screen YouTube
Podziel się

Obywatel Polski został skazany przez sąd we Lwowie na karę grzywny za zerwanie paździerzowych płyt, które zasłaniały dwa kamienne posągi lwów na Cmentarzu Orląt. O sprawie informują ukraińskie media.

Portal Zaxid.net opisując zdarzenie, podaje, że „we Lwowie grupa młodych Polaków urządziła prowokację na Cmentarzu Orląt”.

Mychajło Nahaj, dyrektor Cmentarza Łyczakowskiego (jego częścią jest Cmentarz Orląt), poinformował, że do zdarzenia doszło w sobotę. Grupa dziewięciu mężczyzn zerwała płyty zasłaniające posągi lwów, po czym rozbiegła się w różne strony. Policja zdołała zatrzymać jedną osobę.

Człowiek ten poinformował w języku polskim, że zdecydował się na „uwolnienie lwów”. Jest to absolutnie niedopuszczalne zachowanie, które można określić jako prowokację

Koniecznie przeczytaj: Ukraina: Eksplozja na Cmentarzu Orląt we Lwowie. Nieznani sprawcy rzucili granat w stronę polskich grobów [foto]

Czytaj też: „Lwów nie dla polskich panów”. Haniebna demonstracja na Ukrainie. Ulicami Lwowa przeszedł antypolski marsz, który uczcił dowódcę UPA [foto+wideo]

- ocenił Nahaj.

Łyczakowski Sąd Rejonowy wydając wyrok w trybie przyśpieszonym, nałożył na Polaka karę grzywny w wysokości 85 hrywien za „akt drobnego chuligaństwa”. Dodatkowo Mateusz P. musi również ponieść koszty sądowe (340 hrywien). Łącznie 425 hrywien, czyli ok. 60 złotych. W posiedzeniu sądu uczestniczył Przedstawiciel Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie.

Kamienne Lwy na Cmentarzu Orląt Lwowskich uważane są za symbol polskości. Jeden z nich miał na tarczy herb Lwowa i napis: „Zawsze wierny”, drugi zaś godło Polski i napis: „Tobie Polsko”. Rzeźby niegdyś stanowiły integralną część kolumnady wzniesionego w 1943 r. Pomnika Chwały.

W 1971 r. rzeźby zostały usunięte przez władze sowieckie. Wróciły w 2015 r. w wyniku zabiegów polskich organizacji. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiadało wówczas, że w 2016 r. odbędzie się konserwacja zabytku, jednak do tego nie doszło. Lwowska rada obwodowa wnioskowała o sprawdzenie, czy posągi znalazły się tam legalnie i czy ich ponowne umieszczenie na Cmentarzu Orląt nie ma „charakteru antyukraińskiego”. Od tego czasu lwy są cały czas zasłonięte.

Zdjęcia tutaj.

Poniżej nagranie z 2015 r. pokazujące odłonięte lwy.

Warto przeczytać: Lwów, niegdyś polskie miasto, teraz decyzją ukraińskich radnych będzie „ozdobione” banderowskimi flagami. Absurdalne tłumaczenie polityków

Podziel się