Szukaj

UE szantażuje Polskę i Węgry? Zagrożono karami finansowymi, jeżeli oba państwa nie poprą nowego pomysłu Wspólnoty

10-12-2016 11:42
Budyek Komisji Europejskiej, Bruksela
Podziel się

Niemiecki dziennik „Handelsblatt” twierdzi, że Komisja Europejska miała grozić Polsce i Węgrom, że jeżeli nie poprą idei powołania unijnej prokuratury, na oba kraje zostaną nałożone kary finansowe.

Według informacji uzyskanych przez niemiecki „Handelsblatt” na utworzenie unijnej prokuratury zgadza się 20 z 28 państw członkowskich. Przeciwnicy tej instytucji wskazują m.in., że jej powołanie stanowiłoby nadmierną ingerencję w suwerenność poszczególnych krajów.

Według założeń unijna prokuratura miałaby zajmować się przypadkami łamania prawa przy wydawaniu unijnych środków oraz transgranicznym wyłudzaniem VAT. Planowano, aby negocjacje między członkami UE w sprawie utworzenia tej instytucji zakończyć do 2016 r. Jednak sprzeciw niektórych państw, w tym Polski, Węgier, Szwecji i Holandii, prawdopodobnie wydłuży rozmowy w tej sprawie.

Koniecznie przeczytaj: [AKTUALIZACJA] Polak NIE został postrzelony na kilka godzin przed zamachem. Polska prokuratura dementuje doniesienia niemieckich mediów

Czytaj też: Nowa siedziba UE za 321 mln euro [WIDEO]

Według „Handelsblatt” Komisja Europejska naciska głównie na Polskę i Węgry, gdyż oba kraje są w dużym stopniu beneficjentami unijnej pomocy.

Niemiecki dziennik twierdzi, że Věra Jourová pochodząca z Czech unijna komisarz ds. sprawiedliwości, powiedziała, że „sprawa uczestnictwa w projekcie unijnej prokuratury będzie odgrywała rolę w negocjacjach na temat pomocy strukturalnej”.

Warto przeczytać: UE przekazała Ukrainie miliardy euro. Teraz przyznaje, że nie wie, co się z nimi stało

Podziel się