Szukaj

Szokujące doniesienia brytyjskich dziennikarzy. „Dziesiątki tysięcy Żydów ocalałych z Holocaustu mieszka w Izraelu w skrajnej biedzie”

08-02-2018 20:45
Żydzi, którzy ocaleli z Holocaustu, żyją w skrajnej biedzie Fot. Emma Barnett / Twitter.com / screen Twitter
Podziel się

Jak poinformował „The Telegraph”, wiele tysięcy Żydów, którzy ocaleli z Holocaustu, a następnie zamieszkali w Izraelu, żyje w skrajnej nędzy. Co szokujące, ci obywatele kraju muszą obecnie egzystować bez jedzenia, ogrzewania i przysłowiowego dachu nad głową. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że jedną z osób najbardziej „zaangażowanych” w pomoc tym ludziom jest Yair Lapid, były minister finansów, który atakował Polskę za przyjęcie nowelizację ustawy o IPN.

W swoim artykule „The Telegraph” przywołuje historię Izaaka, który w czasie II wojny światowej ukrywał się wraz z 20 innymi Żydami przed Niemcami w jednej z obór na terenie Ukrainy. Udało mi się przeżyć, jednak warunki w jakich egzystuje obecnie są niewiele lepsze jak wówczas. W jego miejscu zamieszkania pełno gnijących gazet i worków na śmieci składowanych na małej kuchence. Co jeszcze bardziej dramatyczne, pomimo zimowych temperatur, 79-letni Izaak porusza się na co dzień w sandałach i nie ma dostępu do ciepłej wody.

Koniecznie przeczytaj: Po 73 latach algierscy Żydzi dostaną od Republiki Federalnej Niemiec odszkodowania. Represje Vichy uznano za Holocaust [wideo]

Czytaj też: Historyk wyjaśnił, dlaczego Żydzi wciąż oskarżają naród polski o współudział w Holocauście. Jego słowa tłumaczą bardzo wiele [WIDEO]

Jego przykład jest tylko jednym z wielu. Takich ludzi jak on jest bowiem znacznie więcej. Są często schorowani, egzystują na głodowych emeryturach, jedynie czasem otrzymują nieznaczne zasiłki i odszkodowania.

Jedynie wolontariusze robią co mogą, by dotrzeć z pomocą do jak największej liczby osób, jednak nie są w stanie pomóc każdemu. Jak mówi Tamara More, szefowa Stowarzyszenia Natychmiastowej Pomocy Ocalałym Żydom, w sumie opiekują się około 3 tysiącami ubogich:

Teraz każdego dnia umiera 35 ocalałych. Mamy tak mało czasu, aby nadrobić niesprawiedliwość.

Warto zaznaczyć, że w 2014 roku za sprawą ówczesnego ministra finansów Yaira Lapida wprowadzono comiesięczny zasiłek w wysokości 2200 szekli (2.100 PLN). Jednak wiele osób nie zdążyło skorzystać z tego wsparcia. Tymczasem wspomniany wcześniej polityk, który tak mocno zaatakował nasz kraj za przyjęcie nowelizacji ustawy o IPN, chwali się, że w ten sposób naprawił historyczną niesprawiedliwość. Trudno to inaczej nazwać niż obłudą.

Warto przeczytać: Dlaczego Żydzi są święcie przekonani, że w czasie II wojny światowej ich rodziny mordowali Polacy? Wyjaśnienie jest bardziej prozaiczne niż się powszechnie wydaje

Podziel się