Szukaj

Tusk skarży się w Niemczech: rząd traktuje mnie jako wroga publicznego numer jeden

12-10-2016 13:13
Donald Tusk, 2012 Fot. European Peoples Party / flickr.com / CC BY 2.0
Podziel się

Donald Tusk, pełniący funkcję szefa Rady Europejskiej, razem z Martinem Schulzem, przewodniczącym Parlamentu Europejskiego i Jensem Stoltenbergiem, sekretarzem generalnym NATO, wziął udział w odbywającej się w południowych Niemczech konferencji z cyklu „Ludzie Europy”.

Gala zorganizowana przez niemiecką grupę wydawniczą „Passauer Neue Presse” w Pasawie skupiała się na debacie o aktualnej sytuacji politycznej w Europie. Ponieważ często poruszano tematykę Polski, moderator dyskusji w końcu zwrócił się do Donalda Tuska, pytając go: „Czy można powiedzieć, że obecny polski rząd jest faktycznie antyeuropejski?”.

Przewodniczący RE odpowiedział:

To za dużo powiedziane, ponieważ nikt w Polsce nie miałby najmniejszych szans na wygranie wyborów parlamentarnych prezentując całkowicie antyeuropejskie poglądy. Dlatego nie obawiam się, że rząd Kaczyńskiego, czy też jego obóz polityczny, będzie starał się wyprowadzić Polskę z UE.

Koniecznie przeczytaj: Donald Trump z mocnym przekazem dla katolików i ważną deklaracją [WIDEO]

Czytaj też: Imigranci we Włoszech domagają się markowych ubrań - Hugo Bossa i Armaniego! To nie jedyne żądania...

To czysta iluzja. Nie jestem pewien, jakie jest główne polityczne marzenie Jarosława Kaczyńskiego, ale uważam, że Polska jest nadal bezpieczna jako państwo w obecne strukturach Unii Europejskiej.

Donald Tusk pytany był także, jak on ocenia swoich następców w Warszawie i czy jest z nich zadowolony. Były premier polskiego rządu odparł:

Nie jestem zadowolony ze swoich następców w Warszawie – nie tylko dlatego, że obecny rząd traktuje mnie personalnie jako wroga publicznego numer jeden!

Tusk nawiązał w ten sposób do niedawnej wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, który uznał, że były premier Polski niekoniecznie jest najlepszym kandydatem na kolejna kadencję szefa Rady Europejskiej.

W kolejnej części debaty w Niemczech dyskutowano m.in. o Nord Stream 2, skrytykowano też polski rząd za opory w przyjmowaniu uchodźców. Martin Schulz zaproponował nawet, aby nałożyć na nasz kraj sankcje, jeżeli Polska nie zgodzi się na przymusową relokację imigrantów.

Warto przeczytać: Imigranci z Syrii grozili strajkiem głodowym, bo nie podobały im się warunki w obozie

Podziel się