Szukaj

Turcy grożą siłom szturmującym stolicę ISIS

07-06-2017 21:54
Binali Yildirim, premier Turcji Fot. ITU / wikipedia / CC BY 3.0
Podziel się

Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF), przy wsparciu USA, przygotowują się do szturmu na Ar-Rakkę – stolicę dżihadystów z ISIS. Turcja obawia się wzrostu znaczenia wchodzących w skład SDF Kurdów.

Premier Turcji ostrzegł, że jego kraj „natychmiast weźmie odwet, jeśli operacja odbijania z rąk islamistów ich stolicy Ar-Rakka na północy Syrii będzie oznaczała zagrożenie dla Turcji”.

Dopytywany przez dziennikarzy, Binali Yildirim oględnie stwierdził tylko, że władze Turcji „podejmą w tej kwestii niezbędne kroki”.

Komentatorzy przypuszczają, że chodzi o udział w operacji antyislamistycznej sił kurdyjskich, co jest nie w smak władzom w Ankarze. Zwalczani przez tureckie władze Kurdowie stanowią bowiem znaczącą siłę w szeregach SDF.

Koniecznie przeczytaj: Działaczka Razem znokautowana w „Młodzież kontra” przez Dominika Tarczyńskiego [WIDEO]

Czytaj też: Arcybiskup Aleppo: „Przyjmując uchodźców, nie pomagacie Syrii”

Tym samym wiele wskazuje, że Turcja wyżej stawia wewnętrzne rozgrywki polityczne niż strategiczne sojusze. Walka z ISIS leży przecież w żywotnym interesie Unii Europejskiej, do której pretenduje Ankara, zaś ogromny udział w jej prowadzeniu odgrywają USA, strategiczny sojusznik Turcji w NATO.

Siły SDF już we wtorek wkroczyły do wschodnich przedmieść Ar-Rakki. Islamiści z ISIS, którzy opanowali to miasto na początku 2014 roku, traktują ją jako swoją stolicę.

Warto przeczytać: Islamscy kamikaze. Polak w Syrii: „Z tym się nie da walczyć” [WIDEO]

Podziel się