Szukaj

Turcja zerwała umowę z UE w sprawie imigrantów! Europę czeka zalew przybyszów z Bliskiego Wschodu

15-03-2017 14:03
Recep Tayyip Erdoğan w Polsce, maj 2009 Fot. Senat RP/Polish Senate / wikipedia / CC BY-SA 3.0 PL
Podziel się

Wicepremier tureckiego państwa Numan Kurtulmus zapowiedział, że porozumienie zawarte z Unią Europejską w sprawie zatrzymania imigrantów już nie obowiązuje.

Polityk stwierdził, że Europa nie wywiązała się z zawartego porozumienia, które dotyczyło imigrantów. Z tego powodu strona turecka nie czuje się już zobowiązana, by dotrzymać warunków, jakie nakładała na ten kraj umowa międzynarodowa.

W tej sprawie zabrał głos prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan i oświadczył, że w każdej chwili jego kraj może podstawić autobusy pełne migrantów, którzy gotowi będą zalać stary kontynent. Polityk dodatkowo zarzucił przywódcom niektórych państw faszystowskie czy nawet nazistowskie zapędy.

Koniecznie przeczytaj: Turcja uważa, że Polska prowadzi „zdrową politykę” wobec muzułmanów

Czytaj też: Rzeczpospolita: Le Pen chce likwidować UE z Kaczyńskim. Rzecznik PiS dementuje „rewelację” gazety

Ankara rok temu zgodziła się zahamować falę uchodźców, jaka zaczęła napływać do Europy za cenę 3 milionów euro. Bruksela pieniądze Turkom wypłaciła, ale jak widać, okazało się to kwotą niewystarczającą, by zaspokoić roszczenia polityków z Anatolii. Widać wyraźnie, że Erdogan od początku traktował porozumienie z UE jako manewr taktyczny a nie faktyczne porozumienie, które mogłoby rozwiązać kryzys imigracyjny na granicach między Europą a Azją. Uchodźcy z Syrii używani są przez prezydenta Turcji jako broń w relacjach ze słabą Unią Europejską.  

Warto przeczytać: Turcja zawiesiła stosunki dyplomatyczne z Holandią! Ankara grozi Europie imigrantami! [WIDEO]

Podziel się