Szukaj

Turcja zawiesiła stosunki dyplomatyczne z Holandią! Ankara grozi Europie imigrantami! [WIDEO]

14-03-2017 12:23
Zamieszki w Holandii Fot. nieznany / Wideoprezentacje
Podziel się

Tureckie władze wydaliły ambasadora Holandii i zawiesiły kontakty dyplomatyczne z tym państwem do odwołania. Ostra reakcja Ankary ma związek z ostatnimi wydarzeniami w Rotterdamie.

Holenderskiemu ambasadorowi nie pozwolono wrócić z urlopu na placówkę, którą kieruje w Ankarze. W praktyce dyplomatycznej tak ostry krok można porównać z wydaleniem dyplomaty z kraju, w którym gościł.

Nie wpuścimy ambasadora, zanim Holandia nas nie przeprosi za niewpuszczenie do siebie naszych ministrów - oświadczają władze w stolicy Turcji.

Wicepremier tego państwa w ostrych słowach skomentował decyzję swoich partnerów z Amsterdamu:

Koniecznie przeczytaj: Turcy w proteście przeciwko Holandii spalili flagę… Francji [WIDEO]

Czytaj też: Turecka piąta kolumna w Holandii? Gazeta z Turcji porównuje liczebność Turków i holenderskiego wojska

[…] to było chamstwo nie do pogodzenia z normami demokracji i prawami człowieka. Obronimy naszą godność a Holandia będzie jeszcze cierpieć. Jej rasizm i faszyzm nie przyniosą korzyści.

Wraz z tym oświadczeniem, Turcja jednostronnie rozwiązała turecko-holenderską grupę parlamentarną. Zawiesiła wszelkie kontakty dyplomatyczne na wyższym szczeblu, odwołała wizyty ministrów i innych urzędników w obu krajach, jakie planowano w najbliższym czasie.

Konflikt wybuchł i eskaluje z powodu zakazu organizacji wieców, w których zaplanowany był udział ministrów z Turcji. Politycy z Ankary przekonywać mieli rodaków żyjących w Europie do wsparcia autorytarnej reformy konstytucji w referendum.  

Warto przeczytać: Turcja uważa, że Polska prowadzi „zdrową politykę” wobec muzułmanów

Podziel się