Szukaj

Trump zapowiedział, że nie zamierza pobierać wynagrodzenia za sprawowanie urzędu prezydenta

12-11-2016 21:36
Donald Trump, Partia Republikanów Fot. Gage Skidmore / flickr.com / CC BY-SA 2.0
Podziel się

Donald Trump, który wygrał w Stanach Zjednoczonych wybory prezydenckie zapowiedział, że zrzeknie się pensji za sprawowanie urzędu, która rocznie wynosi 400 tys. dolarów, czyli w przeliczeniu na polską walutę około 1,6 mln zł.

Podczas kampanii Donald Trum obiecywał wyborcom, że nie weźmie ani dolara z publicznych pieniędzy i na razie wygląda na to, że słowa dotrzyma.

W czasie spotkania z wyborcami w Rochester we wrześniu 2015 r. Republikanin złożył deklarację związaną z rezygnacją z pobierania wynagrodzenia należnego prezydentowi.

Pierwszą rzeczą, jaką zrobię, gdy już zostanę prezydentem, to zrezygnuję z pensji! - powiedział. Umówmy się, to nic wielkiego.

Koniecznie przeczytaj: Donald Trump wygrywa wybory! Nowy prezydent USA wygłosił przemówienie [WIDEO]

Czytaj też: Ważna decyzja amerykańskiego prezydenta-elekta. Donald Trump wycofuje się z biznesu

Teraz, już po wyborach, na Twitterze jedna z internautek zapytała go o realizację tej obietnicy. Trump odpisał jej, że słowa zamierza dotrzymać.

Jeśli chodzi o wynagrodzenie prezydenta – nie wezmę nawet dolara. Jeśli zostanę prezydentem, zupełnie zrezygnuję z wypłaty – oświadczył Donald Trump.

Donald Trump, który oficjalnie obowiązki prezydenta przejmie od stycznia 2017 r., nie zarobi więc dodatkowych 1,6 mln rocznie z tytułu sprawowania urzędu. Co prawda, jak podaje Forbes, majątek Republikanina szacowany jest na 4 miliardy dolarów, to jednak Trump sporo wydał na kampanię prezydencką – podobno około 55 milionów dolarów. Kolejne 800 milionów stracił, gdy ostatnio spadła wartość jego nieruchomości. Choć wydaje się, że 400 tys. dolarów rocznie to nic wielkiego dla miliardera, warto podkreślić, że rzadko którzy politycy decydują się na takie gesty, nawet jeżeli do biednych nie należą.

Warto przeczytać: Donald Trump kupuje 2 dzieci – to nagranie stało się hitem! [WIDEO]

Podziel się