Szukaj

Trump zadrwił Macrona. Nawiązał do wojny. „To jak to było z tą Francją?”. Sieć obiegły te nagrania [wideo]

14-11-2018 11:42
Donald Trump, Emmanuel Macron Fot. RT / You Tube / screen YouTube
Podziel się

Prezydent USA kolejnym wpisem na Twitterze potwierdził, że relacje na linii Waszyngton-Paryż nie są najlepsze. Donald Trump ponownie skrytykował promowaną przez przywódcę Francji ideę europejskiej armii. Jednocześnie przypomniał postawę tego kraju podczas II wojny światowej.

Amerykański prezydent przyleciał w sobotę do Paryża, aby wziąć udział w obchodach setnej rocznicy zakończenia I wojny światowej. Obok niego pojawiło się 60 światowych przywódców, w tym kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Rosji Władimir Putin.

Tuż przed przylotem Donald Trump zamieścił wpis krytykujący Emmanuela Macrona. Nawiązał w tej sposób do jego wywiadu dla radia Europe 1.

W obliczu Rosji, która znajduje się przy naszych granicach i która udowodniła, że może być groźna, musimy mieć Europę, która się broni bardziej sama, w sposób bardziej suwerenny, nie będąc tylko zależną od Stanów Zjednoczonych

Koniecznie przeczytaj: Król Maroka zasnął… w czasie przemówienia prezydenta Francji. Wymowna mina Donalda Trumpa [wideo]

Czytaj też: Donald Trump złożył gratulacje Polakom. Zamieścił też zdjęcie ze swojej wizyty w naszym kraju [foto]

- mówił prezydent Francji.

Przywódca USA uznał te sława za obraźliwe.

Francuski prezydent Macron właśnie zasugerował, że Europa powinna zbudować własne wojsko, aby ochronić się przed USA, Chinami i Rosją. To bardzo obraźliwe, ale może Europa najpierw powinna zapłacić swoją część rachunków za NATO, które jest mocno subsydiowane przez USA!

- napisał na Twitterze, w momencie gdy amerykański Airr Force One lądował w Paryżu.

Podczas samej wizyty Donald Trump starał się wypowiadać bardziej dyplomatycznie, jednak po powrocie do kraju, przywódca USA ponownie ostro skrytykował Emmanuela Macrona, dodatkowo przypominając o tchórzliwej postawie Francji podczas II wojny światowej:

Emmanuel Macron sugeruje utworzenie armii mającej obronić Europę przed USA, Chinami i Rosją. Ale to Niemcy stały za I i II Wojną Światową. Jak to było z Francją? W Paryżu zaczęli się uczyć niemieckiego zanim zjawili się Amerykanie. Płaćcie w końcu na NATO.

Szeroko komentowano także zachowanie Trumpa wobec Macrona. Według wielu komentatorów przywódca USA mimo werbalnych zapewnień o przyjaźni, utrzymywał wyraźny dystans.

Nagrania poniżej:

Warto przeczytać: Zabawny incydent w Paryżu. Francuska staruszka pomyliła Angelę Merkel z Bridget Macron [wideo]

Podziel się