Szukaj

Trump spotkał się z Polakami. „Nigdy was nie zawiodę!”, „Chcemy silnej Polski”

28-09-2016 22:29
Donald Trump, Partia Demokratyczna, 2011 r. Fot. Gage Skidmore / flickr.com / CC BY-SA 2.0
Podziel się

Kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donald Trump spotkał się dzisiaj z przedstawicielami polskiej mniejszości w Chicago. Republikanin bardzo ciepło wypowiadał się o naszym kraju i samych Polakach. Powiedział też, że zależy mu na silnej Polsce i silnej Europie Wschodniej. Spotkanie nie było wcześniej zapowiadane przez sztab Trumpa.

Kandydat na prezydenta w trakcie przemówienia obiecał, że po wyborach jego administracja będzie „prawdziwym przyjacielem Polski i polskich Amerykanów”. Trump podkreślił również, że Polska od dawna jest wielkim przyjacielem Stanów Zjednoczonych. Wskazał, że w czasach zimnej wojny podtrzymywaliśmy płomień wolności. Zauważył też, że nasz kraj wysłał do Afganistanu 28 tys. żołnierzy, co stanowiło bardzo duże wsparcie militarne dla USA.

Donald Trump pochwalił też Polskę za nacisk, jaki kładzie na obronność. Zaznaczył, że nasz kraj jest jednym z pięciu państw należących do NATO, które wydają na obronę 2% PKB. Republikanin dodał też, że gdyby inni członkowie NATO przeznaczali na ten cel takie same środki, to zwiększyłoby się bezpieczeństwo każdego z sojuszników. Zaznaczył też, jeżeli zostanie prezydentem, będzie wzmacniał NATO i zwiększy zaangażowanie Sojuszu Północnoatlantyckiego w walkę z terroryzmem.

Kandydat na prezydent został poproszony przed spotkaniem, aby poruszyć kwestię związaną z działalnością małych firm w USA. Trump nawiązując do tego, obiecał, że jeżeli zostanie prezydentem, jego celem stanie się przede wszystkich obniżenie podatków i zmniejszenie biurokracji, która obecnie w znaczący sposób utrudnia rozwój przedsiębiorczości.

Trump w innych częściach przemówienia odniósł się m.in. do kwestii nielegalnych uchodźców i do tego, ile pieniędzy w ciągu ostatnich lat zmarnowała administracja Obamy.

Poprosił też o głosy Polonii i obiecał, że kiedy obejmie urząd głowy państwa nie zapomni o Polakach.

Nigdy was nie zawiodę! - oświadczył kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Na zakończenie spotkania Polacy zaśpiewali mu „Sto lat”.

Poniżej nagranie ze spotkania Donalda Trumpa z mniejszością polską:

Warto przeczytać: USA: Muzułmanie zapowiedzieli, że „będą rozprawiać się z Polakami”

Podziel się