Szukaj

To nagranie podbija sieć. Tak prezydent Donald Trump przywitał się z Donaldem Tuskiem na szczycie NATO [wideo]

12-07-2018 17:04
Donald Trump i Donald Tusk Fot. PolsatNewsPL / Twitter.com / screen Twitter
Podziel się

Jaj poinformował portal polsatnews.pl, w trakcie obecnego szczytu NATO w Brukseli doszło do zaskakującego incydentu. Wszystko za sprawą prezydenta Donalda Trumpa, który podczas przywitania lekceważąco potraktował szefa Rady Europejskiej, Donalda Tuska. Warto podkreślić, że przed tym wydarzeniem panowie ostro ze sobą polemizowali.

Do wymiany „uprzejmości” pomiędzy prezydentem USA a szefem Rady Europejskiej doszło w trakcie powitania przed pamiątkowym współnym zdjęciem głów państw uczestniczących w szczycie NATO w Brukseli. 

Koniecznie przeczytaj: Donald Trump zakpił z Donalda Tuska podczas rozmowy telefonicznej: „Jak tam Brexit? Są już następni?” [wideo]

Czytaj też: Donald Trump skomentował problem masowej migracji. Jego słowa nie spodobają się niektórym europejskim przywódcom

Warto zaznaczyć, że jeszcze przed rozpoczęciem doszło do ostrej wymiany zdań pomiędzy obydwoma polityka. W trakcie spotkana z sekretarzem generalnym Sojuszu Jensem Stoltenbergiem, prezydent Donald Trump skrytykował europejskie kraje, w tym Niemcy, że wydają zbyt mało funduszy ma własną obronność:

To przykre, gdy Niemcy zawierają ogromne umowy z Rosją dotyczące ropy i gazu, podczas gdy powinny być przeciwko Rosji; Niemcy płacą Rosji miliardy dolarów rocznie. Chronimy Niemcy, chronimy Francję, chronimy te wszystkie kraje, a one zawierają umowy na rurociągi z Rosji, wpłacając do jej skarbca miliardy dolarów. Niemcy to zakładnik Rosji; pozbyli się elektrowni węglowych, elektrowni atomowych, biorą ogromne ilości ropy i gazu z Rosji. To coś, czemu trzeba się przyjrzeć, to coś bardzo nieodpowiedniego.

Na te słowa amerykańskiego prezydenta odpowiedział w imieniu UE szef Rady Europejskiej Donald Tusk, który przypomniał że kraje europejskie aktywnie współpracują z USA i zapewnił, że Stany Zjednoczone nie mogą mieć lepszego sojusznika niż Europa:

Europejscy żołnierze walczą ramię w ramię z amerykańskimi żołnierzami w Afganistanie. 870 odważnych europejskich mężczyzn i kobiet poświęciło swoje życie, w tym 40 żołnierzy z mojej ojczyzny, Polski. Drogi Panie Prezydencie, proszę pamiętać o tym jutro, gdy spotkamy się na szczycie NATO. Ale przede wszystkim, gdy spotka się Pan z prezydentem Putinem w Helsinkach. Zawsze dobrze wiedzieć, kto jest naszym strategicznym sojusznikiem, a kto strategicznym problemem. 

Warto przeczytać: Donald Trump zapewniał, że ma zaufanie do amerykańskiego wywiadu. W tym momencie… zgasło światło [wideo]

Podziel się