Szukaj

Prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę 447. Bardzo wymowne komentarze znanych polskich publicystów

10-05-2018 12:21
Donald Trump, prezydent USA Fot. Gage Skidmore / flickr.com / CC BY-SA 2.0
Podziel się

Jak poinformowało TVP Info, prezydent USA, Donald Trump podpisał ustawę 447. Według analiz ekspertów, dzięki tej decyzji administracja amerykańska otrzymała instrument do legalnego nacisku na Polskę w sprawie zwrotu bezspadkowego mienia organizacjom żydowskim. Do tej sprawy stanowczo odnieśli m.in. znani polscy publicyści Stanisław Michalkiewicz i Witold Gadowski.

Podpisana przez prezydenta Donalda Trumpa ustawa zobowiązuje Departament Stanu do składania raportów o działaniach niektórych państw w sprawie zwrotów mienia pożydowskiego, czy też wypłacania z tego tytułu odpowiednich rekompensat „na cele potrzebujących ocalonych z Holokaustu”.

Raportami zostaną objęte państwa będące sygnatariuszami Deklaracji Terezińskiej, czyli m.in. Polska i 45 innych państw (kraje UE, Izrael, USA, Kanada, Argentyna, Urugwaj i Szwajcaria). Co warto podkreślić, w przypadku krajów, które były w przeszłości rządzone przez komunistów monitoring będzie rozszerzony.

Koniecznie przeczytaj: Atak na Syrię przeprowadzony – USA, Wielka Brytania i Francja dokonały ataku rakietowego. Niepokojące oświadczenie Donalda Tuska [wideo+foto]

Czytaj też: Izraelski dziennikarz potwierdził, że USA interweniowało ws. ataków środowisk żydowskich na Polskę. „Administracja Trumpa chciała, by Izrael wygasił ten spór”

Z analizy prawnej przeprowadzonej przez amerykańską Polonię wynika, że ustawa 447 pozwala nie tylko monitorować niektóre państwa, ale także wywierać na nie naciski. Zdaniem inż. Edmunda Lewandowskiego z Koalicji Polonii Amerykańskiej może mieć to znaczenie np. podczas sprzedaży Polsce rakiet Patriot, która może być uzależniona od spełnienia żądań organizacji żydowskich.

Podpisanie tej ustawy niezwykle dosadnie skomentowali m.in. publicyści Stanisław Michalkiewicz i Witold Gadowski, którzy podczas krótkich wywiadów z portalem PCh24.pl nie szczędzili mocnych słów wobec polskich władz.

9 maja 2018 roku Polska ostatecznie przegrała II Wojnę Światową. Jak inaczej to nazwać? Ustawa 447 oznacza bowiem, że Polacy będą musieli zapłacić Żydom 300 mld dolarów za to, że w czasie II Wojny Światowej Niemcy ich mordowali  (…). Przez cały okres prac nad ustawą 447 polskie władze i największe ośrodki opiniotwórcze milczały w tej sprawie. Jest to najlepsza ilustracja dziadostwa, w jakie Polska popada.

- powiedział Stanisław Michalkiewicz.

Z kolei Witold Gadowski stwierdził, że ewentualna wypłata rzekomych zobowiązań wobec organizacji żydowskich może odbyć się zupełnie dobrowolnie i bez zbędnej medialnej otoczki:  

Podpisanie przez Donalda Trumpa ustawy 447 to najlepszy dowód na to, że w polityce nie liczą się żadne emocje, sentymenty i piękne słowa, tylko twarde interesy. Prezydent USA, określany jako przyjaciel Polaków nie zawahał się podpisać ustawy korzystnej dla swoich innych przyjaciół mających większe wpływy, więcej pieniędzy i większą siłę nacisku niż Polacy. (…) Każdego słabego się drenuje. Jeżeli Polska jest słaba i nie potrafi tego przezwyciężyć, to dlaczego inni mieliby z tego nie skorzystać. (...) Wiele wskazuje na to, że polskie władze same będą wszystko oddawać. Wszelkie manifestacje są niepotrzebne. Takie interesy są załatwiane po cichu, bez niepotrzebnego nagłaśniania.(...) Ustawa 447 jest niezgodna z żadnym kodeksem prawa międzynarodowego. Jest ona de facto efektem darwinizmu politycznego i prawa silniejszego, które potem ex post próbuje się wcisnąć w logikę prawa rzymskiego

Warto przeczytać: Zaskakująca deklaracja Emmanuela Macrona. Prezydent Francji zapowiedział walkę z radykalnym islamem. Zaczął od zamykania meczetów

Podziel się