Szukaj

Trump nie zostanie prezydentem? Rozpoczęła się rewolta elektorów

08-12-2016 11:40
Donald Trump, prezydent USA Fot. Gage Skidmore / flickr.com / CC BY-SA 2.0
Podziel się

Przeciwnicy Donalda Trumpa nie ustają w staraniach, aby uniemożliwić mu objęcie urzędu prezydenta. Elektor z Teksasu właśnie zapowiedział, że wbrew jego wcześniejszej decyzji w wyborach stanowych, nie zagłosuje na kandydata Republikanów na Kolegium Elektorów. Poza tym, coraz aktywniej działa grupa „Hamilton electors”, która namawia kolejnych elektorów, aby również wycofywali się z poparcia dla Trumpa.

Elektor Partii Republikańskiej z Teksasu Christopher Suprun ogłosił, że nie zagłosuje na Donalda Trumpa podczas Kolegium Elektorów, które odbędzie się 19 grudnia. „New York Times” zdążył już przeprowadzić z nim wywiad, który zatytułowano „Czemu nie oddam mojego elektorskiego głosu na Trumpa”. Suprun mówił w nim, że Kolegium Elektorskie powstało po to, by zapewnić, że kandydaci na prezydenta Stanów Zjednoczonych są „wykwalifikowani, niezaangażowani w demagogię i wolni od wpływów zagranicznych rządów”, a według niego Trump nie spełnia tych wymogów.

Koniecznie przeczytaj: Donald Trump wygrywa wybory! Nowy prezydent USA wygłosił przemówienie [WIDEO]

Czytaj też: To nie koniec wyborów w USA? Hillary Clinton może jeszcze zostać prezydentem!

Prezydenccy elektorzy mają prawo i konstytucyjny obowiązek, by głosować zgodnie z sumieniem. Wierzę, że republikańscy elektorzy powinni zjednoczyć się za alternatywnym Republikaninem, np. kimś tak uczciwym i wykwalifikowanym jak gubernator z Ohio John Kasich – stwierdził Suprun.

W staraniach dążących do zablokowania prezydentury Trumpa nie ustaje też grupa „Hamilton electors”, w której skład wchodzą elektorzy z Partii Demokratycznej. Chcą oni przekonać kolejnych elektorów, aby wycofali swoje poparcie da miliardera. Aby uniemożliwić objęcie Republikaninowi fotelu prezydenta zdanie musiałoby zmienić 37 elektorów.

Prezydentem USA zostanie kandydat, który otrzyma co namniej 270 głosy elektorskie. W listopadowych wyborach Trump wygrał w stanach, które w sumie mają 306 głosy elektorskie, Clinton zdobyła ich 232.

Warto przeczytać: Donald Trump ma już dość podważania jego wygranej. Mówi o oszustwach wyborczych i nielegalnie oddanych głosach

Podziel się