Szukaj

Tak fałszowano wybory w Rosji. Członkowie komisji nawet nie zwracali uwagi na włączone kamery: „Czegoś takiego jeszcze nie było” [wideo]

19-03-2018 21:02
Fałszerstwa w czasie wyborów w Rosji Fot. Выборная Навка / Twitter / screen
Podziel się

Władimir Putin wygrał kolejne wybory prezydenckie z rekordowym poparciem. Niezależni obserwatorzy i przedstawiciele ruchów obywatelskich informują jednak o licznych przypadkach fałszerstw, do jakich dochodziło w lokalach wyborczych. Potwierdzają to nagrania z kamer.

Rosyjska Centralna Komisja Wyborcza po podliczeniu 99,8% głosów podała, że Władimir Putin zdobył 76,67% głosów, a frekwencja wyniosła 67,4%. Na drugim miejsce znalazł się Paweł Grudinin z 11,2% głosów. Kandydat Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej oświadczył, że wybory były nieuczciwe.

O fałszowaniu wyborów otwarcie mówi rosyjska opozycja, ale także działacze ruchów obywatelskich.

Głosowanie do Dumy Państwowej miało być „czyste”, ale „nawet Władimir Putin jest bezbronny wobec system podatnego na fałszerstwa”

Koniecznie przeczytaj: O krok od tragedii tuż przed rozpoczęciem Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Władimir Putin wyraził zgodę na zestrzelenie samolotu pasażerskiego

Czytaj też: Minister Piotr Gliński jest przekonany, że katastrofa smoleńska nie była wypadkiem. „Na Wschodzie wszyscy wiedzą, że Putin się zemścił”

- ironicznie podsumował aktywista społeczny Leonid Wołkow, którego wypowiedź cytował portal Radia Wolna Europa.

Centralna Komisja Wyborcza zdecydowała o zamknięciu kilku lokali wyborczych ze względu na fałszowanie wyników przez członków komisji.

Czegoś takiego jeszcze nie było

- skomentował Stanisław Andriejczuk, członek Rady Federalnej ruchu „Gołos – Za uczciwe wybory”.

W sieci pojawiają się kolejne nagrania z rosyjskich lokali wyborczych, które są bezsprzecznymi dowodami na liczne fałszerstwa. Członkowie komisji wyborczych albo zapomnieli o obecności kamer monitoringu, albo specjalnie się nimi nie przejmowali. Na zarejestrowanych filmach można m.in. zobaczyć, jak już po zamknięciu lokali wyborczych, dorzucane są masowo kolejne karty do głosowania. Oszukiwali również niektórzy głosujący, którzy wrzucali po kilka kart.

Warto przeczytać: Krzysztof Krawczyk nagrał piosenkę z okazji tegorocznych Mistrzostw Świata w Rosji. Wymowne komentarze internautów [wideo+foto]

Podziel się