Szukaj

Szwedzi wydali komiks, w którym superbohater walczy ze złymi polskimi nacjonalistami. Komentarze internautów [foto]

01-05-2018 12:50
Szwedzki komiks Fot. Sputnik Polska / Twitter.com / screen Twitter
Podziel się

Na szwedzkim rynku wydawniczym pojawił się kolejny komiks z serii przygód „Fantomena”. Tym razem jego niezwykle niebezpiecznym przeciwnikiem są... polscy nacjonaliści próbujący blokować paradę równości przedstawicieli środowisk LGBT w Warszawie. Ostatecznie główny bohater tej historii pokonuje swoich wrogów przy pomocy tęczowej flagi.

W najnowszym numerze szwedzkiego komiksu „Fantomen”, główny bohater pojawia się w Warszawie, by stanąć w obronie uciśnionych (przedstawiecieli LGBT), na których podczas parady równości czyhają złowrodzy polscy nacjonaliści. Ci początkowo bierni obserwatorzy po chwili chcą zablokować pochód, jednak wówczas do akcji wkracza Fantomen, który przy pomocy flagi LGBT pokonuje agresorów.

Wydawca komiksu w trakcie wywiadu dla portalu Alfonbladet tak skomentwał wybór polskich nacjonalistów na wrogów Fantomena:

Koniecznie przeczytaj: Gdy sędzia Anthony Hayden rozpatrywał sprawę Alfiego Evansa, media przyjrzały się bliżej jego sylwetce. „To działacz organizacji wspierającej środowiska LGBT”

Czytaj też: Indonezja: Imam przestrzegł przed kupowaniem kawy w Starbucksie. „Ci, którzy będą to robić, trafią do piekła” [wideo]

Fantomen zwykle walczy z nazistami i ludźmi ich pokroju. Co do okładki, chcieliśmy, żeby rysunek był mocny i oddawał istotę tej historii. Dobro kontra zło. Sprawiedliowość przeciwko nieprawiedliwości. Klasyczny motyw w „Fantomenie”, ale o wiele bardziej współczesny scenariusz.

Z kolei polski kulturoznawca i specjalista w dziedzinie komiksów, Daniel Tamkun podczas rozmowy z serwisem sputnik.com stwierdził, że to dzieło jest po prostu kolejną produkcją będąca stanowczym komentarzem dotyczącym bieżących wydarzeń politycznych i społecznych w Polsce:

O tym numerze „Fantomasa” faktycznie jest teraz głośno. To wpisuje się w nurt komiksów, które są komentarzem społecznym. Wiele produkcji, także popularnych, jak "Superman" czy "Spider-man", wprost odnosi się do aktualnych wydarzeń politycznych i często ukazuje poglądy autorów. Także w Polsce, chociażby "Jan Hardy" o Żołnierzach Wyklętych prezentuje mocno prawicowy światopogląd, na okładce miażdżąc tęczę, która jest symbolem tego, co reprezentuje Parada Równości. Stąd Fantomas walczący z neonazistami w Polsce nie jest ewenementem. 

Nowy komiks z serii przygód „Fantomena” skomentowali również internauci:

Warto przeczytać: Podczas rzezi wołyńskiej byli też Ukraińcy ratujący Polaków. Polscy naukowcy właśnie ustalili nazwiska 142 z nich

Podziel się